Genel

Büyük Göller (Great Lakes) DNA Barkodlama Projesi

İngiliz dilinde Great Lakes olarak geçen Büyük Göller; Kuzey Amerika’da, yani Kanada ila Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırında konumlanmış olan, birbirine bağlı 5 tatlısu gölünden oluşan bir göller topluluğudur. Bu göller topluluğu, Dünya’daki tatlı su havzasının %21’ini oluşturmaktadır ve aynı zamanda gezegenimiz olan Dünya’nın en büyük tatlı su havzası olarak bilinmektedir. ABD ve Kanada’daki bu göller, Superior, Michigan, Huron, Erie ve Ontario gölleridir. Bu göller etraflarında yaşayan neredeyse 40 milyon bireye birçok varyantlarca ekosistem hizmetleri sağlamakta.

Great Lakes; ticari denizcilik & balıkçılık ve hobi balıkçılığı endüstrisi için kritik önem arz ediyor.

Bu büyük önemine karşın biliyoruz ki, Great Lakes istilacı türlerin saldırısına çok açık. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada her ne kadar bilimsel açıdan gelişmiş bir ülke olsa da, Great Lakes üzerine yapılan araştırmalar tazeliğini koruyor. Şuanki araştırma kapasitesiyle, Great Lakes’te en az ihtimalle 180 dış türün bulunduğunu biliyoruz.

Bu bağlamda yapılmakta olan projelerden biri Büyük Göller DNA Barkodlama Projesi’dir.

Bu DNA Barkodlama Projesi vasıtasıyla göllerin biyoçeşitliliği araştırılıyor. Aynı zamanda bölgelerin restorasyonu hakkında bilim insanlarına ve araştırmacılara referans kaynağı sağlıyor. Aynı zamanda proje ile gizemi korunan, keşfedilmemiş biyolojik istila vakalarının anlaşılması amaçlanıyor.

Bir şeyi korumak yahut onun hakkında kararları eyleme geçirebilmek adına ilk önce o şeyi anlamak elzemdir. Great Lakes bağlamında, anlaştım getirmenin yegane yolu, biyolojik tür çeşitliliğinin yani biyoçeşitliliğin miktarını anlamaktır.

DNA Barkodlama sistemi ile bu sorunun çözülmesi hedefleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı