GenelSağlıkSu Arıtma Gündem HaberleriÜlke ve Dünya Gündemi

İstanbul’da Musluk Suyu İçilebilir mi?

İstanbul her yıl milyonlarca turisti çekmektedir. Neredeyse hiçbir şehir bu kadar heyecan verici ve zıtlıklarla dolu değildir. Beyoğlu’nda barlar ve kulüpleriniz varken, geleneksel olarak neredeyse hiç dokunulmamış, hala tamamen Osmanlı havasında olan Eminönüne hala birkaç metre ötedesiniz.

Peki, İstanbul’da musluk suyu içilebilir mi?

Yerlilere sorarsanız, cevap genellikle “hayır, musluk suyu içilemez” oluyor. İstanbullular genellikle evlerine devasa su bidonları getirdiler ve birçoğu pahalı su filtre cihazları kurdu.
Hareket halindeyken su genellikle köşedeki bir sonraki büfeden satın alınır, fiyat: 1 ile 2 lira arası. Musluk suyu içmeye cesaret eden insanlar genellikle tuhaf olarak görülür; restoranlarda musluk suyu asla sunulmaz.

Peki İstanbul’daki musluk suyu içmek güvenli mi?

Çelişkili bir şekilde İstanbul’daki musluk suyu içilebilir. Türk hükümeti, sakinleri musluk suyunun içilebilir olduğuna ikna etmek için bir süredir kampanyalar yürütüyor. Bu musluk suyu sayesinde genellikle şişelenmiş sudan daha kalitelidir. Musluk suyu, yerel su tedarik şirketi tarafından her gün titiz bir teste tabi tutulur. Şişelenmiş su yapmaz.

İnsanlar İstanbul’daki musluk suyuna neden güvenmiyor?

Sorun şu ki, şehir sakinleri suyun içilebilir olduğuna güvenmiyor. 10 yıl kadar yakın bir tarihte, şehrin su kaynağı içilebilir su sağlayamıyordu. Suyun çok hoş olmayan bir kokusu ve tadı vardı, çoğu zaman ishale neden oldu, yetkililer suyu içilemez ve insan vücuduna zararlı olarak sınıflandırdı ve bu da sakinlerin zihnini derinden yaktı. Bu psikolojik olarak bağlantılı alışkanlıkların değiştirilmesi zordur.

Suyun hala içilebilir olmadığı düşüncesi, şehrin bazı bölgelerinde musluk suyunun hala “tuhaf” bir tada sahip olmasıyla pekiştiriliyor. Ancak su, insan tüketimi için güvenlidir.

Kötü tat, Barselona veya Roma gibi diğer Akdeniz şehirlerine benzer şekilde yerel su tedarik şirketleri tarafından klor eklenmesinden kaynaklanmaktadır . Dezenfeksiyon genellikle tamamen güvenli kabul edilir.

Diğer bir sorun da eski ve bakımsız borulardır. Çünkü su, su arıtma tesisinden çıktığında içilmesi güvenli olsa bile, bu, musluktan çıktığında hala güvenli olduğu anlamına gelmez. Yaygın musluk suyu kirleticileri , borulardan ve diğer organik maddelerden gelen pası içerir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı