Genel

Neden Su İçmek Üzere Evrimleştik?

Neden sülfirik asit değil de su içiyoruz? Ya da hidrolik asit? Asit olmak zorunda da değil aslında. Birçok seçenek varken, biz canlılar, niçin sadece SUyu kullanıyoruz?

Su; insanlar, hayvanlar, bitkiler ve mikroskobik canlılar için oldukça yararlı bir sıvı. Cansızlıktan canlılığa geçme süreci için geliştirilen hipotezler ve teoriler üzerinde dahi suyun çok önemli bir rolü üstlendiğini şahit olmaktayız. Biyolojik bir çeşit ilkel çorba diyebileceğimiz düzinelerce amino asidin ve yağların birbiriyle etkileşime girebileceği, buna muhtemellik bulunduracaj bir ortamın oluşması yine su ile sağlanıyor. Su sıvısı canlılar ve daha da doğrusu canlılık aktivitesi için kritik önemli. Hayvanlar aleminin büyük bir bölümü dışarıdan su takviyesi olmadan yaşamını sürdüremiyor. Biz insanlar vücudumuzdaki suyun %10’unu metabolizmadan, %30’unu yediğimiz yiyeceklerden ve %60’ını dışarıdan alıyoruz. Bir canlının su içmeden de hayatta kalabilmesi için bazı kriterleri sağlaması gerek. Mesela Su oranı yüksek besinler yemeye çalışabilir, suyu çok iyi emmek üzere evrimleşmiş böbrekler sahip olabilir, suyu boşaltımda en aza indirme kapatene yani üreyi suyla seyretlemeden veya az su ile dışarı atma duruma sahip olabilir. Ancak insanlar bu şekilde evrimleşmedi.

Vücudunuzun % 60’ından fazlası sudan oluşuyor. Başta su olmak üzere genel olarak vücut sıvılarının işlevleri ve görevleri arasında sindirim, emilim, dolaşım, tükürük – akıntı-salgı oluşumu , besinlerin taşınması ve vücut sıcaklığının korunması yani homeostazik sebepler yer alır. Stanford Üniversitesi’nde yardımcı tıp profesörü olan Guest, ” Arka hipofiz bezi yoluyla, beyniniz böbreklerinizle iletişim kurar ve idrar olarak ne kadar su atılacağını veya rezerv için tutacağını söyler” diye ifade ediyor. Vücutta su azaldığında, beyin vücudun susuzluk mekanizmasını tetikler. Guest, bu çağrıları dinlememiz gerektiğini ve bir bardak su içmemiz gerektiğini ifade ediyor. Meyve suyu, süt, kahve, alkol gibi sıvılar su içerse de suyun görevini asla karşılamadığından, yeterli dozda sıvı alıyor olmanın yeterli dozda su alıyor anlamına gelmediğini de hatrımızda bulundurmakta fayda var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı