BilimGenelSağlık

Suda Bulunan Zararlı Bakteriler Nelerdir?

Farkında olmayabilirsiniz ama içeceğiniz suda yaşayan ve gelişen milyonlarca görünmez yaratık var. Bakteriler. Bazı bakteriler yararlı ve zararsız olsa da, hastalığa neden olan kötü bakteriler vardır. “Musluğunuzdaki suyun uygun şekilde sterilize edildiğini ve dezenfekte edildiğini varsaymak her zaman akıllıca değildir.” Su sistemleri zamanla bozulur, eski borular bakterileri barındırabilir ve suyunuzda tehlikeli patojenler olabilir.

Suyunuzdaki Zararlı Bakteriler

Bakteriler tipik olarak tek hücreli organizmalardır ve suyun doğal bir bileşenidir. Bir sonraki bardak suyunuzu doldururken endişelenmeniz gereken yedi bakteri türü:

1) Escherichia Coli

Escherichia Coli (aynı zamanda E. Coli olarak da bilinir) kirli suda tüketilirse mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Belirtiler genellikle bir ila sekiz gün içinde ortaya çıkar.

2) Campylobacter Jejuni

Campylobacter jejuni ile kirlenmiş su içmek kramp, ishal, ateş ve ağrı semptomları ile enfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyon belirtileri, maruziyetten iki ila on gün sonra ortaya çıkar.

3) Hepatit A

Hepatit A ciddi bir enfeksiyondur ve içme suyunuzda mevcut olabilir. Belirtiler arasında koyu renkli idrar, sarılık, mide ağrısı, ateş ve yorgunluk yer alır. Hepatit A’nın uzun bir kuluçka dönemi vardır ve semptomlar, maruziyetten 28 gün sonrasına kadar ortaya çıkmayabilir.

4) Giardia Lamblia

Giardia Lamblia aslında enfeksiyona, giardiasise neden olan bir parazittir. Semptomlar mide bulantısı, kramplar, gaz ve ishali içerir. Giardiasis için kuluçka süresi iki haftadır.

5) Salmonella

Salmonella, titreme, ateş, baş ağrısı, ishal ve ağrıya neden olan yaygın bir patojendir. Salmonella, su ve yiyecekleri kirletir ve tüketildikten sonra bir ila üç gün içinde semptomlar ortaya çıkar.

6) Legionella Pneumophila

Legionella pneumophila, Lejyoner hastalığı olarak bilinen ciddi bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Lejyoner enfeksiyonunun bazı semptomları ateş, nefes darlığı, öksürük ve kas ağrılarıdır. Lejyonerler çok ciddidir ve genellikle hastaneye kaldırmayı içerir veya hatta ölümle sonuçlanabilir.

7) Cryptosporidium

Cryptosporidium aslında bir parazite benzer şekilde çalışan bir protozoandır. Şiddetli ve ağrılı ishale neden olur ve kirli içme suyu yoluyla yayılır. Cryptosporidium, temiz suya sahip bir şehirde bile ortaya çıkabilir ve su kalitesini ve bu protozoaların içme suyunuzda gelişip gelişmediğini belirlemek için test hizmetleri gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı