Genel

Ceres’te Bulunan Buz ve Su Buharı

Ceres cüce gezegenimin hep buzlu ve kayalı bir yüzeyle kaplı olduğu tahmin ediliyordu ve bir keşifle bu doğrulandı. Herschel Uzay Teleskobu’nu kullanan bilim insanları ve araştırmacılar, Ceres isimli cüce gezegenin yüzeyinde buz, atmosferinde ise su buharı tespit etti. Avrupa Uzay Ajansı’ndan Michael Küppers tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları, Nature isimli önemli bir dergide yayımlandı. Ceres, Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında bulunan önemli bir gök cismidir. İlk olarak 1801 yılında keşfedilmiştir ve Ceres, bir “gezegen” olarak sınıflandırılmıştır. Fakat, tıpkı Plüto’da olduğu gibi bu sıfatı elinden alınmıştır. Ona adını da verecek olan Sir William Herschel tarafından yeniden sınıflandırılan Ceres 2006 yılında düzenlenen Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında yapılan yeni gökcismi tanımlamaları çerçevesinde bir “cüce gezegen” olarak tanımlandı. Ceres, gerçekten de oldukça küçük. Ay’ın sadece yüzde 1’i kadar kütleye sahip. Yzey alanıysa bir Arjantin etmiyor.

Ceres’in yüzeyinde hep buz olduğuna olan inanç ne yazık ki hiçbir zaman somut verilerle tescillenmemişti. Herschel Teleskobu ile Ceres’i tahlil eden ve bu gök cisminden yansıyan radyoaktif ışımaya bakan araştırmacılar ve bilim insanları , bu ışımanın dalgalarının yüzeyde su olduğunu gösterecek şekilde gerçekleştiğini keşfettiler. Cüce gezegende buz bol miktarda var! Öyle ki, bu buzun miktarı Dünya’daki su kadar olabilir. Aynı zamanda bir miktar su buharından da bahsediyoruz. Atmosferde bulunan buhar elbette buza nispeten daha gizemli. Halen araştırmacıların zorlandığı bir konu. Araştırmacılar ve bilim insanları su buharının bulunmasının sebebimin, Ceres’in yörüngesinin yıldızımız olan Güneş’e her yaklaştığında buzun buharlaşması olabileceğini düşünüyor. Buna benzer bir şekilde, çekirdekte gerçekleşen radyoaktif ışımalar da buzu süblimleştirebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı