Genel

Doğal su kaynaklarının erken insanlar için önemi

Doğu Afrika’daki öncül, erken insanlar 1- 2 milyon yıl önceki devirde, bazı zamanlarda yakınlarında çok az su bulunan ya da hiç bulunmayan çetin bir iklimle mücadele etmişlerdir. Ancak olasılıklar içerisindedir ki, insanların kuru dönemlerde dahi bulunan çevredeki yüzlerce doğal su kaynaklarına erişimleri söz konusuydu. Bu olgu erken insanların Afrika’nın dışına doğru yaptıkları yolculuklara ortam sağlamış olabilir. Rutgers University-New Brunswick ve diğer enstitülerden araştırmacıların ve bilim insanlarının bu bağlamdaki çalışması, oldukça önemli bilgileri bizlere sunuyor. Uluslararası olan bu ekip, iklimin yaygın olarak öne sürüldüğü kadar ilkcil bir önem taşımıyor olabileceğini ifade etti.

Rutgers Üniversitesi’ndeki Dünya ve Gezegenler Bilimleri Departmanı’ndan Prof. Gail M. Ashley şöyle diyor;

“Bu durum insan evriminin gidişatı ile ilgili çok önemli çıkarımlar sağlıyor. Biz insanların neden Afrika’dan ayrıldığına dair bir şey söylemiyoruz, sadece bir kaynaktan bir kaynağa hareket ederek kurak dönemlerde de dahi Afrika’dan ayrılmanın mümkün olduğunu söylüyoruz.”

Prof. Gaıl M. Ashley

“Sızar gibi akan bazı su kaynaklarının yüzlerce hayvanın su ihtiyacını karşılıyor olması oldukça büyüleyici.”

PROF. GAIL M. ASHLEY

Araştırmacılar ve bilim insanları Tanzanya’nın kuzeyinden Etiyopya’ya kadar devam eden vadi boyunca uzanan göl, nehir ve su kaynaklarını temel alarak, insanların bir su kaynağından diğer su kaynağına yürüyerek hayatta kalıp kalamayacağını anlamak için bilgisayar yazılımından yararlandılar. İstatistiklere göre bir insanın 3 gün içerisinde 180 kilometreye kadar yürüyebileceği varsayılırsa, kişinin ölmeden yoluna devam edebilmesi oldukça mümkün.

“İnsanlar hep insan evriminde iklimin ana faktör olduğunu varsayarlar. İklim değişkenlik gösterse de jeoloji doğal su kaynaklarının gelişimine ve sürekliliğine olanak sağlar, bu da insanların yayılmasını ve hatta Afrika’dan ayrılmalarını olanaklı kılabildi. Asıl soru, insanların Doğu Afrika’daki Rift Vadisi’ni terketmelerine neden olanın ne olduğudur. Bunu gerçekleştirdiklerini biliyoruz ve biz de bunun nasıl mümkün olabileceğini gösterdik, fakat neden yapmış olduklarına dair henüz akla yatkın bir sebep bulabilmiş değiliz.”

PROF. GAIL M. ASHLEY

“Bazı bölgelerde, insanlar göç etmeyi bırakıp, bir sonraki yağışlı döneme kadar bir su kaynağı etrafında kalmış , daha sonra ise yeni kaynakların açılmasıyla yollarına devam etmiş olabilirler.”

PROF. GAIL M. ASHLEY

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı