BelgeselBilimGenelHaber

Teksas Sahilindeki ‘İp Yığını’ Tuhaf Ama Gerçek Bir Deniz Canlısıdır

Çöp gibi görünen şey bir tür renkli kıyı mercanıdır.

Kısa süre önce atılmış sarı ipe benzeyen karışık bir kütle Teksas’ta bir kumsalda yıkandı. Ama bu tuhaf düğümlü yığın çöp değildi. Renkli bir deniz kamçısıydı – bir tür yumuşak, esnek mercan. 

Meksika Körfezi yakınlarındaki Padre Adası Ulusal Sahilinde Ulusal Park Servisi (NPS) rehberi olan Rebekah Claussen, kısmen kuma gömülü bu “ip toplarından” birini buldu ve park 1 Şubat’ta Facebook’ta fotoğrafını paylaştı .

Deniz kamçıları , Marine Species Identification Portal’a göre kırmızı, sarı, turuncu, menekşe, lavanta veya mor olabilir . Ancak NPS temsilcileri Facebook gönderisinde “çoğunlukla sarı ve kırmızı çeşitlerin kumsallarımızda yıkandığını görüyoruz” diye yazdı.

“Deniz kırbacı” terimi, Gorgonacea sırasındaki çeşitli yumuşak mercan türlerini ifade edebilir, ancak Kuzey Amerika kıyı bölgelerinde yıkanan türler renkli bir deniz kamçıdır ( Leptogorgia virgulata ). Deniz kamçılarının canlı renkleri, ağızlarının etrafında bir halka oluşturan sekiz dokunaçlı küçük, yumuşak gövdeli hayvanlar olan polip kolonilerinden gelir. Georgia’daki Tybee Adası Deniz Bilimleri Merkezi’ne (TIMSC) göre, bu koloniler bir araya toplandıklarında, koyu renkli bir iskelet oluşturan proteinler salgılarlar .

Renkli deniz kamçıları kıyıya yakın yerlerde yaşıyor ve TIMSC’ye göre L. virgulata , New Jersey kadar kuzeyde ve Meksika Körfezi kadar güneydeki sularda bulunabilir. Florida’daki Fort Pierce’deki Smithsonian Deniz İstasyonuna göre polipler planktonla beslenir ve deniz kamçıları tipik olarak 10 ila 66 fit (3 ila 20 m) arasındaki derinliklerde kaya ve kireç taşından yapılmış çıkıntılara tutunur .

Ancak deniz kamçıları okyanus habitatlarından koparılıp sahillere bırakıldığında, atılan olta, ağ veya kabloyla karıştırılmaları kolaydır. Facebook gönderisine yorum yapan birkaç kişi, yerel bir plajı temizlerken deniz kamçılarıyla karşılaştıklarını ve çöp olduğunu düşünerek yanlışlıkla topladıklarını söyledi.

Claussen Live Science’a bir e-postada “Genel olarak konuşursak, çoğu yıkandığında ölüyor” dedi. “Bildiğim kadarıyla, mercan yıkanmış olduğunu nedeni yerden kırılan ve bu nedenle artık hayatta. Ben bunu bile söylemek mümkün olacağını emin değilim ki oldu hayatta,” diye ekledi. Claussen, “Deniz kırbacını kumsalda bırakmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu doğal ve adaya ayrışacak ve yardım edecek.” Dedi.  

“Öyleyse bir dahaki sefere sahilde bir gezintiye çıktığınızda, deniz kamçılarını arayın ve unutmayın, bu çöp değil!” NPS temsilcileri gönderide yazdı.

Orijinal olarak Live Science’ta yayınlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı