BilimGenelHaber

Türkiye’nin En Temiz Ve En Güzel 20 Plajı

Ülkemiz upuzun bir sahil şeridine sahip. Yaz gelir gelmez hepimiz, bu yıl kendimizi nerede denizin sularına bıraksak diye düşünüp planlar yapmaya başlıyoruz. Neresi olursa olsun Mavi Bayrak ödüllü tertemiz bir plaj ve berrak sular bulmak kolay ama adını dünyaya duyuracak kadar temiz ve güzel olan plajlarımız var. Özellikle bu yıl daha hijyenik bir tatil arayışındaysan doğru listeye ulaştın. Hadi gel Türkiye’nin en temiz 20 plajını beraber inceleyelim.

1- Kaputaş Plajı, Antalya

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Türkiye’nin en güzel plajı olarak dünya basınında adını duyurmuş plajımız Kaputaş ile başlıyorum. Kaputaş Plajı’na ulaşmak biraz zorlayıcı ama aslında plajı bu kadar güzel yapan da zor ulaşılıyor olması diyebiliriz. Kalabalıklardan uzak oluşu plajın tertemiz kalmasını sağlıyor. Turkuaz rengin en güzel halini sunan Kaputaş Plajı, görüp görebileceğin en temiz plajlardan biri.

2- İztuzu Plajı, Ortaca

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Tatlı ve tuzlu suyun iki tarafını çevrelediği İztuzu Plajı, bu özelliğiyle dünyada en nadir bulunan plajlar arasında. 4.5 kilometre uzunluğundaki plajın bir diğer önemli özelliği de Caretta Caretta’ların yumurtalarına ev sahipliği yapması. 20.00 ile 08.00 saatleri arasında halkın kullanıma kapalı olan plajda kaplumbağaların rahatının bozulmaması için tüm önlemler alınıyor. Bu nedenle İztuzu Plajı, ülkemizin en temiz plajlarından biri. Hatta temizliği ve güzelliğiyle dünya çapında da ilgi görüyor.

3- Patara Plajı, Antalya

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

2020 yılının turizm teması, Patara olarak belirlendi. Bu da biz Patara Plajı hayranlarını çok mutlu eden bir haber oldu. Patara Antik Kenti’nin yanında 12 kilometre boyunca uzanan Patara Plajı, dünyanın da ilgisini bir hayli çekti. Öyle ki, İngiliz seyahat yazarları Patara Plajı’nı Avrupa’nın en temiz plajı seçildi. Göz alabildiğine turkuaz bir manzara sunan deniz oldukça sığ ve en önemlisi de plaj tertemiz. Bu yıl Patara yılı da seçilmişken ve bir de dünya çapında temizliğiyle ünlüyken bence bu yaz Patara Plajı’nda yüzmek için çok sebebimiz var.

4- Çıralı Plajı, Antalya

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Antalya, en çok Mavi Bayrak ödüllü plajlara ev sahipliği yapmayı sonuna kadar hak ediyor. Bütün plajları birbirinden güzel ama Çıralı Plajı, ormanın içine kurulmuş bir cennet gibi. Çıralı, doğal ve tarihi güzelliklerinin korunması için sit alanı ilan edilen bir yer. Bu sayede de doğallığını kaybetmiyor ve Çıralı Plajı da hep temiz kalıyor. The Guardian tarafından Antalya’nın Patara Plajı’ndan sonra en temiz plajı olarak gösteriliyor. Antalya’ya tatil planların varsa Çıralı Plajı’nı listene almalısın bence.

5- Kelebekler Vadisi, Fethiye

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Fethiye, ülkemizin güzelliğiyle büyüleyen ve yabancı basında da kendine bu güzellikle sıklıkla yer bulan bir tatil beldemiz. Fethiye’de nereye gidersen git, yeşille mavinin eşsiz buluşmasına şahit oluyorsun. Kelebekler Vadisi de 350 metrelik kayalıklarla çevrili doğanın ortasına kurulmuş bir cennet. Vadiye kara yoluyla ulaşamıyorsun, Fethiye’den kalkan teknelerle ulaşım sağlanıyor. Kelebekler Vadisi’ne adımını atar atmaz için masmavi ve berrak denizin görüntüsüne hayran kalacaksın.

6- Kleopatra Plajı, Sedir Adası

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Gökova Körfezi’nde bulunan Sedir Adası, adından da anlaşılacağı üzere efsanelere konu olan bir plaja sahip. Söylenenlere göre; Mısır Kraliçesi Kleopatra, Sedir Adası’nda bulunan küçük plajı çok sever ve sık sık buraya yüzmeye gelirmiş. Bu sayede de bu küçük kumsala Kleopatra Plajı denmiş. Plaj gerçekten de efsanelere konu olmayı hak edecek güzellikte bir denize ve kumsala sahip. Plajın altın sarısı kumları Türkiye’de başka hiçbir yerde yok. Bu kadar özel olduğu için de plaja terlikle girmek, kumların olduğu noktalarda güneşlenmek ve yanında götürmek için kum almak yasak. Türkiye’de ölmeden önce gitmem gereken yerler gibi bir listen varsa bu plajı mutlaka eklemelisin.

7- Ölüdeniz, Fethiye

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Ülkemizin plajları arasında dünya çapında en meşhur olanı Ölüdeniz Plajı. 2006 yılında bir Alman gazetesi tarafından yapılan oylama yüksek bir oy oranıyla dünyanın en güzel plajı olarak seçilmiş. Çevresi kapalı bir göle benzeyen Ölüdeniz’in suyu çok sakin ve sığ olsa da su seviyesi sürekli olarak yükselip alçalıyor. Bu nedenle de deniz berrak ve tertemiz kalıyor. Mavi Bayrak ödüllerini de hakkıyla alıyor. Ölüdeniz’e henüz hiç gitmediysen en yakın zamanda bir Ölüdeniz planı yapmalısın. Hatta hemen şu an Fethiye uçak bileti ve Ölüdeniz otelleri sayfasına bakmalısın bence.

8- İncekum Plajı, Marmaris

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Kleopatra Plajı’nın tam karşısında bulunan İncekum Plajı, tropik bir adaya gitmişsin gibi bir hisse kapılmana yol açıyor. Bölge sit alanı olarak ilan edildiği için doğallığı da hiç bozulmamış. Bu da insanı mutlu ediyor. Plaja kendi aracınla gitmen mümkün değil. Aracını otoparka bırakıp plaja ulaşım sağlayan traktörlere binmen gerekiyor. Yine zor ulaşılan ama ulaştığına değecek bir plaj yani anlayacağın. İncecik ve yumuşacık kumlarda yürüyüp sığ ve berrak denizin keyfini çıkarmak paha biçilemez bir his.

9- Sarımsaklı Plajı, Ayvalık

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Ayvalık’a gidip de Ayvalık’ta yaşamanın hayalini kurmayan olduğunu sanmıyorum. Ben emeklilik hayallerimi tamamen Ayvalık üzerine kurmuş durumdayım diyeyim sen anla. Tabii bu durumda Sarımsaklı Plajı’nın da çok büyük bir etkisi var. 7 kilometrelik kumluk plajda gün doğumundan gün batımına kadar vakit geçirsen yine yeterli gelmediğini hissedebilirsin. Sarımsaklı Plajı’nın insan sağlığına olumlu etkileri de var. Kumundaki radyasyon etkileşimleriyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumları arasına alınmış. Yani Sarımsaklı Plajı’nda bir taşla iki kuş vurmak oldukça kolay.

10- Kadırga Koyu Plajı, Assos

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Kadırga Koyu için Assos’un en güzel koyu desem sen de bana katılırsın biliyorum. Kadırga Koyu’na arabayla ya da otobüsle ulaşım oldukça kolay. Yemyeşil doğanın içerisinde masmavi bir deniz karşılıyor seni yolun sonunda. Kadırga Koyu’nun uzun ve taşlık bir plajı var. Denizi ise Mavi Bayrak ödüllü ve tertemiz ama su biraz soğuk olabiliyor. Yaz sonuna doğru, hatta sonbaharın ilk günlerinde gitmekte fayda var.

11- Ortakent Kargı Plajı, Bodrum

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Ortakent’in 5 kilometrelik sahil şeridi boyunca birçok Mavi Bayrak ödüllü plaj var ama en güzellerinden biri Kargı Plajı. Bu plaja Camel Beach de deniyor çünkü bu plajda bir sürü deve görebiliyorsun. Kargı Plajı’nın kumsalı o kadar büyüleyici bir görüntüye sahip ki adeta sonsuzluğa uzanan bir manzara. Plajın kumları arasında dünyada eşi benzeri az olan zambaklar beliriveriyor. Bodrum’un kalabalık beach clublarını düşününce burası bir cennet adeta. Bodrum’a gittiğinde aracınla Kargı’ya ulaşabilir ya da ilçe merkezinden kalkan tekneleri kullanabilirsin.

12- Akvaryum Koyu, Bozcaada

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Akvaryum Koyu’nda yüzerken denizin dibini net bir şekilde görebilirsin ve bir akvaryumda yüzüyormuş gibi hissedebilirsin çünkü bu koyun denizi işte o kadar temiz. Kristal berraklığında denizin iki yanı burunlarla çevrili. Bu yüzden açık denizde yüzüyor olduğunu tam olarak hissetmiyorsun. Yani böyle bir korkuya kapılıp da bu güzel denizin keyfini çıkaramamış olmanı istemem. Akvaryum Koyu’nun çevresi oldukça bakir. Bu sayede doğal güzellikleri korunmuş ama ihtiyaç duyabileceğin şeyleri bulabileceğin tesisler yok. Bu yüzden gitmeden önce ihtiyaçlarını yanına aldığından emin olmanı öneririm.

13- Akbük Koyu, Gökova

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Sessiz, sakin ve tertemiz bir plajda denize girmeyi bu sene fazlasıyla hak ettik. Kendini Gökova Körfezi’nin en eşsiz yerlerinden biri olan Akbük Koyu’nda suların kollarına bıraktığını hayal edebiliyor musun? Ben bir süre hayallerimde kayboldum ve dedim ki neden hayallerde kalsın. Hemen Akyaka otelleri araştırdım. Hayallerimi plana dönüştürdüm. Sen de bu temiz plajda yüzme hayallerini gerçeğe dönüştürmek istersen hemen plan yapmaya başla.

14- Ovabükü Koyu, Datça

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Datça’nın her bir koyu, masmavi denizlere açılıyor ve tertemiz sahilleri var ama bu koyların arasında en çok ön plana çıkan Ovabükü Koyu oluyor. Datça’nın yolları zorlu ve engebeli olduğu için buraya ulaşmak biraz zor ama her yerde olduğu gibi burada da zorlu yolları aşmanın mükafatını alıyorsun. Çevresindeki diğer koylara göre daha geniş olan Ovabükü, bu genişliği nedeniyle çok daha temiz ve berrak. Denizi yer yer biraz taşlı ama seni rahatsız etmeyeceğine eminim.

15- Kleopatra Plajı, Alanya

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Alanya’nın simge yapısı olan Alanya Kalesi’nin eteklerinde bulunan Kleopatra Plajı, etrafı kayalarla kapatılmış bir havuza benzer. Söylentilere göre, Romalı bir general Alanya ve çevresini Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya hediye etmiş. Kleopatra da sık sık banyo yapmak için bu plajda denize girermiş. Bu nedenle de adı Kleopatra Plajı olarak anılır olmuş. Mavi Bayrak ödülüne sahip olan bu plajın suyu o kadar berraktır ki yüzerken suyun altını net bir şekilde görebilirsin. Plaja girerken giriş ücreti ödemiyorsun ama şezlong ve şemsiye gibi hizmetler için ödeme yapman gerekiyor.

16- Kalkan Halk Plajı, Antalya

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Kalkan’da görebileceğin her manzara inanılmaz derecede güzel ve büyüleyici. Kalkan’ın merkezinde bulunan Kalkan Halk Plajı’nın kumsalı küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Ayrıca suyun altı da çakıllarla kaplı olduğu için dalgalardan sonra deniz bulanmıyor. Temiz ve berrak görüntüsünü korumaya devam ediyor. Dağlardan gelen kaynak suları nedeniyle deniz biraz soğuk olsa da kristal berraklığında bir görüntüsü var. Mavi Bayrak ödüllü bu plaja giriş ücretsiz ama şezlong ve şemsiye kiralama hizmetleri ücretli. Belediye ise plajın temiz kalması için özenli bir çalışma yapıyor.

17- Kız Kalesi Halk Plajı, Mersin

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Mersin deyince muhteşem görüntüsüyle akla gelen Kız Kalesi’nin karşısına konumlanmış bir plajda denize girmek istemez misin? Cevabın evetse bu yıl Kız Kalesi Halk Plajı’na gitmek için Mersin uçak biletini hemen al derim. Oldukça sığ olan deniz o kadar mavi ve o kadar berrak ki insanın yüzdükçe yüzesi geliyor. Ayrıca bu plajda bulunan işletmelerden deniz bisikleti kiralayarak Kız Kalesi’ni görmeye de gidebilirsin.

18- Ayazma Plajı, Bozcaada

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Ayazma Plajı, Bozcaada’nın en sevilen noktalarından biri ama suyu biraz soğuk oluyor baştan söyleyeyim. Tertemiz deniz soğuk da olsa yüzmek oldukça keyifli. İncecik altın rengi kumlarla kaplı oldukça geniş bir plaj ve bir hayli geniş. Adanın merkezinden sık sık minibüs seferleri düzenleniyor ama adanın tamamını dolaşıp Ayazma Plajı’nda da mola veren tekne turlarına çıkabilirsin.

19- Kum Denizi Halk Plajı, Urla

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Deniz deyince akla gelen tüm plajları sıraladım. Biraz da nispeten daha az insan tarafından bilinen plajlardan bahsedelim. Kum Denizi Halk Plajı, Urla’nın Mavi Bayrak ödülü almış tek plajı. Bu sebeple de Urla’da yaşayanlar ve çevre ilçelerden Urla’ya gelen günübirlikçiler tarafından çok seviliyor. Belediye tarafından işletilen plajda su oyunları parkı, yürüyüş ve bisiklet alanları gibi aktivite alanları da bulunuyor.

20- İnkumu Plajı, Bartın

Türkiye’nin EN temiz 20 plajı

Batı Karadeniz’in en temiz plajlarından biriyle bitirelim bu yazıyı. Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre kadar uzakta olan İnkumu Plajı, incecik kumlarla kaplı. Karadeniz olmasına rağmen dalgasız ve sakin bir denizi var. En önemlisi de tertemiz oluşu. Bu yaz Karadeniz bölgesini mutlaka görmeyelim ama denize de girmeyelim gibi bir düşüncen varsa İnkumu Plajı aklında olsun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı