BilimGenelHaber

Gıda Atıklarını Tekrar Yiyeceğe Dönüştürmek

Kullanılmış yiyeceklerin, çöplüklerde yer kaplamaktan ve küresel ısınmaya katkıda bulunmaktan daha iyi bir sonu vardır.

UC Riverside bilim adamları, fermente gıda atıklarının mahsul büyümesini artıran bakterileri artırarak bitkileri patojenlere karşı daha dirençli hale getirdiğini ve çiftçilikten kaynaklanan karbon emisyonlarını azalttığını keşfettiler.

Araştırmayı yöneten UCR mikrobiyoloğu Deborah Pagliaccia, “Bitki yetiştirme sistemlerine fermente gıda atığını eklediğimizde faydalı mikroplar çarpıcı bir şekilde arttı” dedi. “Bu iyi bakterilerden yeterince olduğunda, bitkilerin daha iyi ve daha hızlı büyümesine yardımcı olan antimikrobiyal bileşikler ve metabolitler üretirler.”

Bu deneydeki bitkiler bir serada yetiştirildiği için, atık ürünlerin faydaları kapalı bir sulama sistemi içerisinde korunmuştur. Bitki köklerine her sulanma işleminde taze bir doz uygulanmıştır.

Pagliaccia, “Bu, bu araştırmanın ana noktalarından biridir” dedi. “Kapalı bir sulama sisteminde geri dönüştürerek su tasarrufu yaptığımız sürdürülebilir bir döngü oluşturmak ve aynı zamanda her sulama döngüsünde mahsullere yardımcı olan gıda atıklarından bir ürün eklemek.”

Bu sonuçlar yakın zamanda Frontier in Sustainable Food Systems dergisinde yayınlanan bir makalede açıklandı .

Yiyecek atıkları, gezegen için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Yalnızca ABD’de, tüm yiyeceklerin% 50 kadarı çöpe atılıyor. Bu atıkların çoğu geri dönüştürülmüyor, bunun yerine Amerika’nın atık depolama hacminin% 20’sinden fazlasını kaplıyor.

Bu atık sadece ekonomik bir kaybı değil, aynı zamanda gıda üretmek için kullanılan önemli miktarda tatlı su kaynağı israfını ve aksi takdirde gıda güvenliği ile mücadele eden milyonlarca düşük gelirli insanı besleyebilecek şeylerin kötüye kullanımını temsil ediyor.

Bu sorunlarla mücadeleye yardımcı olmak için, UCR araştırma ekibi gıda atıkları için alternatif kullanımlar aradı. Güney Kaliforniya’da kolayca bulunabilen iki tür atıktan gelen yan ürünleri incelediler: bira üretiminin bir yan ürünü olan bira ezmesi ve marketler tarafından atılan karışık gıda atıkları.

Her iki atık türü de River Road Research tarafından fermente edildi ve ardından bir serada narenciye bitkilerini sulayan sulama sistemine eklendi. 24 saat içinde, faydalı bakteri popülasyonu, tedavileri almayan bitkilerdekinden iki ila üç kat daha fazlaydı ve bu eğilim, araştırmacılar her tedavi eklediğinde devam etti.

UCR çevre bilimcisi Samantha Ying, daha sonra işlenmiş mahsullerin topraklarındaki karbon ve nitrojen gibi besinleri inceledi. Analizleri, her atık ürün işleminden sonra karbon miktarında bir artış olduğunu ve ardından bir plato gösterdi ve faydalı bakterilerin kopyalamak için mevcut karbonu kullandığını düşündürdü.

Pagliaccia, bu bulgunun bakterilerin büyümesi ve mahsulün kendisi üzerinde bir etkisi olduğunu açıkladı. “Atık yan ürünler mahsullerde karbon / nitrojen oranını iyileştirebilirse, bu bilgiyi üretim sistemlerini optimize etmek için kullanabiliriz” dedi.

Dikkat çeken bir başka bulgu da, ne bira ezmesi ne de karışık gıda atığı ürünlerinin Salmonella veya diğer patojenik bakteriler için pozitif test edilmemiş olmasıdır, bu da bunların gıda mahsullerine herhangi bir zararlı element getirmeyeceklerini düşündürmektedir.

UCR bitki patoloğu ve ortak yazar Georgios Vidalakis, “Yeni tarım uygulamaları geliştirmeye acil bir ihtiyaç var” dedi. Bir UCR bitki patoloğu olan Georgios Vidalakis, “Özellikle California’nın turunçgilleri, Huanglongbing bakteriyel hastalığı ve sınırlı su mevcudiyeti gibi tarihsel zorluklarla karşı karşıya.”

Makalenin sonuçları, bu iki tür gıda atığı yan ürününün tarımda kullanılmasının yararlı olduğunu ve çiftçilerin sentetik kimyasal katkı maddelerinin kullanımını tamamlayabileceğini, bazı durumlarda bu tür katkı maddelerinin kullanımını tamamen azaltabileceğini gösteriyor. Mahsuller daha ucuza gelirdi.

Pagliaccia ve Ying, yakın zamanda, Corigin Solutions’dan badem kabuğu yan ürünlerini kullanarak mahsulleri büyütmek için benzer deneyler yapmak üzere Kaliforniya Gıda ve Tarım Bakanlığı hibesi aldı. Bu proje ayrıca California Citrus Fidanlık Kurulu, Corigin Solutions ve California Tarım ve Gıda İşletmesi tarafından finanse edilmektedir.

Seçkin bir genetik profesörü olan UCR ortak yazarı Norman Ellstrand, “Disiplinler arası araştırma işbirliklerini oluşturmak ve kamu-özel sektör ortaklıkları oluşturmak, küresel tarım-gıda sistemlerinin karşılaştığı zorlukların çözülmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Şirketler, yetiştiricilere gıda atığı yan ürünlerini tarımsal amaçlarla kullanma olanağı sağladığında, toplumu daha çevre dostu bir tüketim sistemine doğru ilerletmeye yardımcı olur.

“Doğrusal ‘al-yap-tüket-at’ ekonomimizden bir şeyi kullandığımız ve sonra bunun için yeni bir amaç bulduğumuz döngüsel bir ekonomiye geçiş yapmalıyız. Bu süreç, gezegenimizi doğal kaynakların sürekli tükenmesinden korumak için kritik öneme sahiptir ve sera gazları tehdidi, “dedi Pagliaccia. “Bu projenin hikayesi bu.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı