BilimGenelSu Arıtma Gündem Haberleri

Su Kalitesi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Su kalitesi, sağlıklı bir ekosistemdeki en önemli faktörlerden biridir. Temiz su, çeşitli bitki ve vahşi yaşamı destekler. İlk bakışta alakasız görünse de, karadaki eylemlerimiz suyumuzun kalitesini etkiliyor. Kirleticiler, gübrelerden gelen aşırı besinler ve tortular, kentsel alanlardan veya tarım alanlarından gelen akış yoluyla sıklıkla yerel göllere ve nehirlere taşınmakta. Bu ders, birkaç su örneğini gözlemleyerek ve değerlendirerek su kalitesini etkileyen faktörleri ele almaktadır.

Bilim adamları, su kalitesini belirlemek için çeşitli özellikleri ölçer. Bunlar arasında sıcaklık, asitlik (pH), çözünmüş katılar (spesifik iletkenlik), partikül madde (bulanıklık), çözünmüş oksijen, sertlik ve asılı tortu bulunuyor. Her biri bir su kütlesinin sağlığı hakkında farklı bir şey ortaya koyuyor.

Ancak tek bir ölçümün sonucu, aslında zaman içindeki değişiklikleri izlemekten daha az önemlidir. Örneğin, evinizin arkasındaki derenin pH’ını ölçüp 5.5 olduğunu görürseniz asidik olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu dere için 5.5’lik bir pH “normal” statüsündedir. Bununla birlikte, derenizin pH’ı veya bulanıklığı değişmeye başlarsa, su kalitesini etkileyen (muhtemelen yukarı akış) şeyler olur. Planlanan aralıklarla rutin ölçümler almak, su kalitesindeki genel değişiklikleri izlemenize olanak tanır.

su kalitesi

Su Kalitesinin Belirlenmesi:

  • Sıcaklık: Su sıcaklığı balıklar ve su bitkileri için önemlidir. Sıcaklık, oksijen seviyesini ve organizmaların belirli kirletici maddelere direnme yeteneğini etkiler. 
  • Asitlik – pH: pH ölçümü, su gibi bir maddede bulunan hidrojen iyonlarının (H +) miktarının bir ölçüsüdür. Bir maddedeki hidrojen miktarının bilinmesi, asidik mi, nötr mü yoksa bazik mi olduğuna karar vermemizi sağlıyor. 
  • Çözünmüş Oksijen:  Bir milyon su molekülü başına yaklaşık on oksijen molekülü olan az miktarda oksijen suda çözünüyor. Balıklar ve mikroskobik organizmalar hayatta kalmak için çözünmüş oksijene ihtiyaç duyarlar. 
  • Bulanıklık: Bulanıklık suyu bulanık veya opak hale getirir. Bulanıklık, suda asılı bulunan partikül madde miktarıdır (kil, silt, plankton veya mikroskobik organizmalar gibi).
  • Özgül İletkenlik: Özel iletkenlik, suyun bir elektrik akımı iletme kapasitesini ölçer. 
  • Sertlik: Suda çözünmüş kalsiyum ve magnezyum miktarı suyun sertliğini belirler. Su sertliği Amerika Birleşik Devletleri’nde değişir.
  • Askıda Tortu: Askıda tortu, suda dolaşan toprak miktarıdır. Miktar kısmen su akış hızına bağlıdır. Hızlı akan su, sakin sudan daha fazla toprak tutar veya askıya alır.

İlgili Makale

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı