Genel

1994 Yılından Beri Erimekte Olan 28 Trilyon Ton Buz

Tüm dünyada, gezegenimizin her noktasında kara ve sudaki buzulların erimesi iklim değişimiyle birlikte her geçen gün çok daha hızlanıyor. Uydu görüntüleri, Grönland ve Antarktika’nın yanı sıra Arktik ve Güney Okyanuslarında da 1994 yılından beri 28 trilyon tondan fazla buzun eridiğini belli etti.

Eriyen buz 100 metre kalınlığında. Boyutu azımsanmayacak kadar büyük. Yapılan incelemeler, Arktik deniz buzundan ve Antarktika buz tabakasından eriyen buzun bu kütlenin yarısını oluşturduğunu ortaya koyuyor.

University of Leeds’den Thomas Slater’a göre, buz tabakaları artık Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından belirlenen en kötü küresel ısınma kurguları ile ilerliyor. Deniz suyunun bu denli yükselmesinin de kıyı toplulukları üzerinde çok ciddi impaktlarının oluşması bekleniyor.

Bilimin yıllardır bizleri uyardığı iklim değişimi burnumuzun önünde durmaktadır. 23 yıllık uzun bir çalışma ve incemele prosesiyle, araştırmacılar ve bilim insanları küresel buz kaybı oranında yüzde 60’a yakın bir artıştan söz etti. Yakın zaman önce Arktik Okyanusu’ndaki yüzen buz örtüsü, uydu kayıtlarının başladığı 1979’dan bu yana en düşük düzeyine ulaştı ve Antarktika, daha önce benzeri görülmemiş bir erime olayı yaşadı. Dünya’mızın buzullarındaki bu kayıp gayet bariz bir biçimde hızlanıyor ve korkunç sonuçlara yol açması da kaçınılmaz. Atmosfer sıcaklıkları artmaya devam ederken ve okyanus sıcaklıkları da bu artışı takip ederken, dünya genelinde eriyen deniz buzu ve dağ buzulları iklim değişikliğine yenik düşüyor.Uydu gözlemleri, özellikle Grönland, Alaska ve güney And Dağları’ndaki buzulların iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgeler olduğunu ortaya koyuyor. Buralardaki buzullar, Dünya’nın toplam buz hacminin yalnızca yüzde 1’ini oluşturmasına rağmen, araştırmacılar, tüm küresel buz kaybının neredeyse dörtte birini oluşturduğunu buldular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı