Belgesel

Okyanus köpekbalığı ve vatozların sayısı son 50 yılda yüzde 71 azaldı

Araştırmacılar, yeni bir araştırmada bu türlerin neslinin tükenmesine neden olan en büyük faktörün aşırı avlanma olduğunu belirtiyor.


Nature’da 27 Ocak’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, geçtiğimiz yarım yüzyılda okyanus veya açık okyanus, köpekbalığı ve vatozların popülasyonları yüzde 71 oranında küçüldü ve bu türler artan balık avına denk gelen bir trend haline geldi.


Simon Fraser Üniversitesi’nden yazar Nick Dulvy, bunun küresel bir figür olduğunu bilerek, bulgular keskin ”diyor. Hiçbir şey yapmazsak çok geç olacak. Baktığımız diğer hayvan popülasyonlarından çok daha kötü. Bu, fil ve gergedanların çoğunun düştüğünden daha hızlı bir şekilde inanılmaz bir düşüş oranı ve bu hayvanlar, karada koruma çabaları altında.


Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin Kırmızı Liste Endeksi standartlarına göre açık okyanusta 24’ü tehlike altında olan 31 köpekbalığı ve ışın türü bulunmaktadır. Üç tür – okyanus akbabası, taraklı çekiç kafası ve büyük çekiç kafası – kritik tehlike altındadır.


Köpekbalığı düşüşleri daha önce belgelendi, ancak hayvanların durumu hakkında küresel bir fikir edinmek için ekip, Dünya Vahşi Yaşam Fonu ve Londra Zooloji Derneği arasındaki bir girişim olan Yaşayan Gezegen Endeksi ile birlikte Kırmızı Liste’den uzun vadeli veriler kullandı. türlerin bolluğunu izleyen. Bu veri setleri, zaman içinde farklı coğrafi bölgelerdeki türlerin alt popülasyon büyüklüklerini ölçüyor ve ekip bunları küresel sayıları tahmin etmek için kullandı.


Örneğin, büyük çekiçbaşlı, 2005 yılında korumalar uygulamaya başlandıktan sonra iki alanda yeniden canlandı. 1980’lerin ortalarından bu yana Akdeniz’de yüzde 99,9’luk bir azalma da dahil olmak üzere diğer bölgelerde bir düşüş görüldü. Analize dahil edilen Uluslararası Doğayı Koruma Birliği verilerine göre, bu türün bulunduğu tüm bölgeleri hesaba katarak, üç köpekbalığı neslinde yüzde 80’den fazla azalma oldu. Balıkçılık rakamları, ne kadar geminin geldiğini ve kaç tane köpekbalığının yan av olarak dahil edildiğini göstererek takıma balıkçılığın popülasyon büyüklüğüyle nasıl ilişkili olduğuna dair bir fikir veriyor.

Bu kıkırdaklı balıklar, etleri ve yüzgeçleri için hasat edilir, ancak çoğu diğer balıklarda, özellikle de köpekbalıklarının kendilerinin avladığı ton balığı gibi büyük balıklarda yan av olarak ölürler.


Araştırmaya dahil olmayan Scripps Oşinografi Enstitüsü’nden deniz biyoloğu Stuart Sandin, Açık okyanusa bir olta atarsınız ve genellikle ilk gelen köpekbalıklarıdır – birincil hedef onlar olsun ya da olmasın,” dedi. İlişkili basın.


Yeni teknolojiler, balıkları bulmak için geliştirilmiş sonar teknolojisi ve kullanılmış yemlik kancalar ve ağlar için artırılmış kapasiteye sahip daha güçlü, daha hızlı tekneler dahil olmak üzere, balıkçıların pazar taleplerini karşılamasını kolaylaştırmıştır. Sonuç olarak, yazarlar, 1970’teki yıllık köpekbalığı avlarının 18 katı olduğunu yazıyorlar, bu da cinsel olarak olgunlaşmakta yavaş olan ve aynı anda çok sayıda yavru üretmeyen bu popülasyonlara muazzam bir baskı uyguluyor.

Exeter Üniversitesi’nden yazar Richard Sherley BBC News’e verdiği açıklamada, son 50 yıldaki% 70’lik azalmanın itici gücü budur. 1970’lerde açık okyanusta sahip olduğunuz her 10 köpekbalığına karşılık, bugün bu türler arasında ortalama olarak üç tane olacaktı.


Yazarlar, bu türden sayılarla mücadele etmek için, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, geri dönüşü olmayan nüfus çöküşünün gerçeğe dönüşmemesi için bilime dayalı koruyucu önlemleri yürürlüğe koymasını ve uygulamaya koymasını ve sınırlar yakalamasını tavsiye ediyor.

Shark Advocates International’ın ortak yazarı Sonja Fordham, Science’a göre ABD, yönetim yoluyla keskin nüfus düşüşlerini tersine çevirmede gerçekten başarılı olan tek ülkelerden biri dedi. Bu zor; balıkçılık endüstrisinden kısa vadeli ekonomik çıkarları korumak için yoğun bir baskı var.


Ekip, resifleri ve kıyı sularını işgal eden köpekbalıklarının ve vatozların durumunu inceleyecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı