Bilim

Su Neden Renksizdir?

Süt beyazdır. Limonata sarı. Portakal suyu turuncudur. İçtiğiniz veya yediğiniz hemen hemen her şeyin bir rengi vardır. Öyleyse neden suya bir nitelik ekleyemezsiniz? Su neden renksizdir? Hiç merak ettiniz mi?

İşte nedeni. Beyaz ışığın birkaç renkten oluştuğunu zaten bilmelisiniz. Katı veya sıvı olan her şey küçük parçacıklardan oluşur. Şimdi bu parçacıkların üzerine ışık düştüğünde, ışıktan bazı renkleri emer ve diğer bir renk emilmez. Bu renk parçacıklardan geri yansır ve gözlerimize ulaşan renktir. Bu nedenle herhangi bir şey, geri yansıyan ve gözlerimize ulaşan renkte görünür. Örneğin portakal suyuna baktığınızda, portakal rengi dışındaki tüm renkler soğurulur. Turuncu renk geri yansır ve gözümüze ulaşır ve bu nedenle meyve suyu turuncu görünür.

Su ise renkleri bir arada yansıttığı için renksiz görünür.

Laboratuar ölçümleri suyun bir rengi olduğunu gösteriyor: soluk mavi. Denizin mavi rengi göz önüne alındığında, bu biraz şaşırtıcı gelebilir. Ancak suyun özellikleri konusunda uzman olan Dr. Martin Chaplin’e göre renginin belirli bir nedeni var.

Kökenleri, H20 molekülünün gelen ışıkla etkileşime girme biçiminde yatmaktadır. Molekülün iki hidrojen atomu, oksijen atomu ile ortada birleştirilmiş yay benzeri iki ‘bacağın’ ucunda bulunur. Ortaya çıkan V şeklindeki kombinasyon, farklı ışık dalga boylarını temizleyerek çeşitli şekillerde titreşebilir. Ancak daha uzun, daha kırmızı dalga boylarını absorbe ederken, daha kısa, daha mavi dalga boylarını oldukça dokunulmadan bırakmada özellikle etkilidir. Sonuç soluk mavi bir renktir.

Chaplin’e göre, bu soğurma denizin rengine katkıda bulunurken, çalışmada da saçılma var. Su, daha kısa dalga boylarını daha etkili bir şekilde dağıtır ve güneş ışığının mavi bileşeninin daha fazlasının gözlerimize ulaşmasına neden olur.

İlgili Makale

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı