BilimSağlık

Su İçmek Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Ne tür bir diyete bakarsanız bakın, ana ilkelerden biri olarak “günde sekiz veya daha fazla bardak su içmeyi” muhtemelen göreceksiniz. İçme suyunun sizi nasıl doldurduğundan ve iştahınızı nasıl bastırdığını biliyorsunuzdur , ancak şimdi içme suyunun en çok bilinen faydalarından biri olan içme suyunun nasıl metabolizmanızı hızlandırdığı hipotezini ele almanın zamanı geldi.

Kilo verme rejimlerine sağlıklı bir katkı olarak uzun zamandır kabul edilmiş olsa da, bu varsayımın arkasındaki bilimi ele alan sadece birkaç çalışma var. İşte içme suyunun metabolizmanızı nasıl etkilediği ve günlük su alımınızı artırarak ne gibi sonuçlar beklediğiniz .

Metabolizma nedir?

Biraz arka plan bilgisi ile başlayalım. Elbette, büyük bir pizza yiyen ve hiç kilo almayan arkadaşınızı kıskanç bir şekilde “Peki, metabolizması çok hızlı” dediniz, ama bu aslında ne anlama geliyor?

En basit haliyle, metabolizma , vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürme hızıdır. Vücudunuz bunu ne kadar hızlı yaparsa, “istirahatte” (herhangi bir egzersiz rejiminin etkisi olmadan) daha fazla kalori yakarsınız.

Metabolizmanızın çoğu genetik ve yaş tarafından belirlenirken , resmi olarak bazal metabolizma hızınız olarak bilinen şeyi değiştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır . Egzersiz yapmak (özellikle kuvvet antrenmanı veya aralıklı antrenman), düzenli yemek yemek ve yeterince uyumak metabolizmanızı hızlandırabilir.

Bilimin Arkasında

Su ve metabolizma ile ilgili amiral gemisi çalışması Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism’de yayınlandı . Araştırmacılar, yaklaşık yarım litre su içtikten sonra ne kadar enerji harcadıklarını incelemek için on dört sağlıklı erkek ve kadını takip ettiler.

Sonuçlar? Deneklerin metabolik hızları (diğer bir deyişle kalorilerin yakılma oranı) hem erkekler hem de kadınlar için %30 arttı. Bu artış, içme suyundan on dakika sonra oldu, içtikten 30-40 dakika sonra zirveye ulaştı ve bir saatten fazla sürdü. Araştırmacılar, normalde yaptığınızdan 1,5 litre daha fazla su içmenin günlük enerji harcamanızı yaklaşık 200 kJ (yaklaşık 50 kalori) artıracağını tahmin ettiler. Elbette, küçük bir miktar, ancak kilo vermeye çalışırken, her bit (ve BPA içermeyen yeniden kullanılabilir su şişenizdeki her yudum ) önemlidir!

Şelale Etkisi

Su içmenin metabolizmanızı hızlandıracağı doğru olsa da, kilo vermeye çalışırken yardımcı olan başka sağlık yararları da vardır (sadece birkaç isim vermek gerekirse parlak cilt, enerjik kaslar, daha az yorgunluk ve daha net düşünme). Ayrıca, her gün daha fazla su içmek, şelale etkisi dediğimiz şeye sahip olabilir: bir sağlıklı alışkanlık diğerine götüren diğerine yol açar. Bugün fazladan birkaç bardak su içeceksiniz; belki yarın, öğle yemeğinde her zamanki burrito yerine bir salata seçecek ve bir antrenöan sırasında direncinizi artıracaksınız. Daha fazla su içmek, yeni, daha sağlıklı bir sizin başlangıcı olabilir tek yapmanız gereken yeniden kullanılabilir su şişenizi doldurmak ve gitmek!

İlgili Makale

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı