BilimSağlık

Suyun Tadı Var Mıdır?

Aslında suyun bir tadı vardır ve tüm suyun tadı aynı değildir. Lezzet özneldir ve hem kendi biyolojinizden hem de su kaynağından etkilenir.

Kaynak ve tat reseptörlerinin suyun tadını nasıl etkilediğini, hangi farklı su seçeneklerinin mevcut olduğunu ve tadı beğenmediğiniz için kendinizi yeterince içemiyorsanız ne yapmanız gerektiğini inceleyelim.

Su tadını nereden alır?

Bir su kaynağının tadı üzerindeki etkisinin en önemli boyutu, suda çözünen minerallerle ilgilidir.

Şişe suyunuzda “milyonda parça” (ppm) terimini hiç gördünüz mü? Bu, belirli bir su hacminde belirli bir mineralin ne kadarının bulunduğunu ifade eder.

Örneğin, 1 litrelik bir şişe maden suyu satın alırsanız, şişeniz 500 ppm toplam çözünmüş katı (TDS) içerdiğini söyleyebilir.

Bu minerallerin tümü, tat tomurcuklarınız tarafından hemen algılanmaz. Ortalama bir insan, maden suyu ile örneğin kaynak suyu arasındaki farkı bile anlayamayabilir.

Ancak 2013’te yapılan bir çalışma 25 şişe ve musluk suyu örneğine kadar değişen mineral içerikli 20 şişelenmiş maden suyu numunesi üzerinde kör bir tat testi ile baktı. Araştırmacılar, aşağıdaki dördünün tat algısını en belirgin şekilde etkilediğini buldu:

  • HCO₃⁻ (bikarbonat)
  • SO₄²⁻ (sülfat)
  • Ca²⁺ (kalsiyum)
  • Mg²⁺ (magnezyum)

Bu kimyasal bileşik adlarını şişenizin reklamının her yerine sıvalı olarak görmeniz gerekmez. Ancak suyunuzun içeriğine yakından bakarsanız, bunları ve sodyum (Na⁺), potasyum (K⁺) ve klorür (Cl⁻) gibi diğer bileşenleri TDS bozulmasında görebilirsiniz.

suyun-tadi

Su türleri ve kaynakları

İçtiğiniz suyun türü de tadı değiştirebilir. En yaygın türlerden bazıları şunlardır:

  • Musluk suyu genellikle doğrudan evinize veya yerel bir belediye su kaynağından bir binaya akar. Bu kaynaklar , tadı etkileyebilecek diş minesini korumak için genellikle florür ile işlenir . Borunun türü ( bakır gibi ) ve yaşı da tadı değiştirebilir.
  • Kaynak suyu , genellikle kar veya yağmurdan çok fazla temiz akışın olduğu dağlık bir bölgede doğal bir tatlı su kaynağından elde edilir. Su dağlardan aşağıya ve toprak boyunca akarken toplanan mineraller tadı etkileyebilir.
  • Kuyu suyu , toprağın derinliklerindeki yer altı akiferlerinden elde edilir. Genellikle filtrelenir, ancak toprak minerallerinin yüksek konsantrasyonu yine de tadının nasıl olduğunu etkileyebilir.
  • Köpüklü su günümüzde her şekil ve boyutta gelir, ancak tipik olarak karbondioksit (CO2) ile karbonatlanmış maden suyudur . Mineral içeriği, gazlı karbonatlanma hissi ve yüksek asitliği ile birlikte tadı etkiler. Birçoğu ayrıca ilave tatlandırıcılar veya meyve suyu içerir.
  • Alkali su , pH seviyesini yükselten, onu daha az asidik yapan ve ona “daha yumuşak” bir tat veren doğal olarak oluşan iyonize minerallere sahiptir. Pek çok alkali su , mineral açısından zengin volkanların veya kaynakların yakınında doğal olarak bulunur, ancak bunlar yapay olarak alkalileştirilebilir.
  • Damıtılmış su , kaynamış suyun buharından yapılır ve onu herhangi bir mineral, kimyasal veya bakteriden arındırır .

İlgili Makale

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı