BilimGenelHaberSu Arıtma Gündem Haberleri

Bulanık Musluk Suyu İçmek Uygun Mudur?

Musluk suyuyla ilgili bulanık veya sütlü bir çıktı var – sizi içmeye davet etmiyor. Ama bulutlu su sizin için gerçekten kötü mü?

ABD’deki Drexel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , bulanıklık bazı şehirlerin izin verdiği sınırlar dahilinde olsa bile, bulutlu musluk suyu ile gastrointestinal hastalık salgınları arasında bir bağlantı buldular . Bununla birlikte, bağlantı basit değildir.

İçme suyunun bulanıklık seviyesi için teknik terim “bulanıklık” tır. Bir su örneğindeki malzemeden yansıyan ışık miktarının bir ölçüsüdür. Bulanıklığı ölçmek için kullanılan alet bir nefelometredir . Nefelometrik bulanıklık birimlerinde (NTU) bulanıklığı ölçer. Dünya Sağlık Örgütü, içme suyunun bulanıklığının beş NTU’yu geçmemesi ve ideal olarak bir NTU’nun altında olması gerektiğini söylüyor.

Kristal berraklığında bir su örneğindeki bulanıklığın sayısal değeri tipik olarak bir NTU’dan daha azdır. Ancak daha yüksek bulanıklık seviyelerinde bile bulanıklığı fark edemeyebiliriz

Su arıtma işlerinde saflaştırılmış suyun bulanıklığı tipik olarak birin altında tutulur. Bir su arıtma çalışmasında arıtılan bulanık, ham (işlenmemiş) su genellikle mide rahatsızlıklarına neden olan mikroorganizmalar içerir. Su arıtma süreci suyun kristal berraklığında görünmesini sağlar ve mühendislere mikro organizmaların çoğunun ortadan kaldırıldığına dair bir dereceye kadar güvence verir.

Ancak kristal berraklığında su her zaman hatasız su anlamına gelmez – bu mükemmel bir vekil göstergesi değildir. Bulanıklık böceklerden değil, silt, kil ve organik madde gibi böcek taşıyan veya taşımayan diğer birçok bileşenden kaynaklanır.

Bir Bağlantı Bulmak

Drexel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, norovirüs, Giardia ve Cryptosporidium gibi böceklerin neden olduğu içme suyu bulanıklığı ile akut gastrointestinal hastalık arasındaki bağlantıyı araştıran Kuzey Amerika ve Avrupa’daki mevcut çalışmaları analiz ettiler .

İncelemeye dahil edilen 14 çalışmadan on tanesi, su bulanıklığı (su arıtma tesisinde ölçüldüğü üzere) ile akut gastrointestinal hastalık insidansı arasında bir ilişki buldu.

Kalan çalışmalar, bulanıklığın bir vekil olarak yararlılığının başka şeylere bağlı olabileceğini öne süren tutarsızlıklar gösteriyor. Örneğin, saf suda, arıtmadan önce, yüksek bulanıklık, yüksek düzeyde mikroorganizma anlamına gelir, ancak evlerimize sağlanan arıtılmış sudaki bulanıklık seviyeleri ile mikro organizmalar arasında bir ilişki olmayabilir. Ayrıca, su kütlelerindeki mevsimsel değişiklikler gibi diğer faktörler sudaki bulanıklık ve mikroorganizma seviyelerini etkileyebilir.

Genel olarak, çalışmanın yazarları, bulanıklığın tek başına endemik gastrointestinal hastalıkları tahmin etmek için bir gösterge olarak kullanılamayacağı sonucuna vardı .

Su hizmetleri ve proses mühendislerinin, su arıtma çalışmalarında sudaki potansiyel böcek varlığının dolaylı bir göstergesi olarak su bulanıklığını ele almaları mantıklıdır çünkü ham suda hem mikroorganizmalar hem de ince partiküller bulunur ve olduğu varsayılır. bulanıklığın sayısal değeriyle birlikte gösterilir .

Yol boyunca bulutları topluyoruz

Musluktan gelen su, kilometrelerce su tedarik borusu ağından geçtikten sonra gelir ve yolda, böcekleri alıp götürmeden, kırık borulardan bulanıklığı alabilir. Musluk suyunda yerel su borularında kireçlenme gibi yerel zararsız bulanıklık kaynakları da vardır.

Musluk suyu bulanık görünüyorsa, yine de mide-bağırsak hastalıklarından sorumlu böceklerden arınmış olabilir. Ne yazık ki, evinizde musluk suyu örnekleri için laboratuar testi yapmadan, bulanıklık düzeyine bakılmaksızın sudaki böceklerin varlığını doğrulamak imkansızdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı