Genel

Deniz Seviyesinin Yükselmesi Yüzünden Pasifik’te 5 Ada Kayboldu

Pasifik Okyanusu’nda deniz seviyesinin aşırı yükselmesi sonucu Solomon Adaları’ndan beş tanesi tamamen ve bunun yanında yedi farklı ve ayrı adanın da büyük kısımları son 70 yılda suların altında kaldı. Solomon Adaları, Papua Yeni Gine’nin doğusunda konumlanmış ve altısı ana olmak üzere 900’ün üzerinde küçük adadan oluşmakta olan önemli bir adalar topluluğudur. . Yayımlanan raporlara göre 33 ayrı kayalık Solomon Adası, 1947’den 2014’e kadar havadan çekilen ve uydudan elde edilen görüntülere dayanarak analiz edilmiş.

Environmental Research Letters’da yayımlanan makalenin sonuçlarına göre, boyutları bir hektar ile beş hektar arasında değişen toplamda 5 adanın; iklim değişikliği ve güçlenen alize rüzgarları dolayısıyla yükselen okyanus seviyesi yüzünden sular altında kaldı.

“Bu çok güçlü bir fırtına.. Küresel deniz-seviyesi yükselişinin bir ardalan seviyesi var ve buna, fiziksel olarak suları Batı Pasifik’e doğru ittiren doğal alize rüzgarları döngüsünün basıncı ekleniyor.”

Queensland Üniversitesi’nden Simon Albert

Bununla birlikte yapılan hesaplara göre altı ayrı ada da topraklarının %23’ünü kaybetti. (NewsScientist’in raporuna göre toplamda 6 adada yüzde 20 ile 62 arasında toprak kaybı yaşandı ve bu bilgiler bölge sakinleri tarafından belirtilen verilerde desteklendi.) Bu adalardan en çok nüfusa sahip olan Nuatambu’da 2011 yılından beri 11 evin sular altında kaldığı kaydedildi. Yapılan tetkikler Solomon Adaları bölgesinde deniz seviyesinin yılda 7 milimetre yükseldiği tespit edilmiştir. Bu ölümlerin ciddiyeti, küresel yükselme ortalaması olan yılda 3 milimetre ile karşılaştrıldığında ortaya çıktığı görülmektedir. Bilim insanları ve bu alanda yetkin herkes buzullar erimeye devam ettikçe, global deniz seviyesi yükselme miktarının, içinde bulunduğumuz yüzyılın ikinci yarısında bu rakama ulaşabileceğini öngörüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı