Genel

Derin Okyanusta Yaşayan 3 Etçil Sünger Türü

Denizin derinliklerinden zaten bir hayli gizemli ve ilgi çekici olduğunu bilsek de, “etçil deniz süngerleri” halen şaşırdığımız bir kavram. Ancak Zootaxa’da yayımlanan bir araştırmada Avustralya kıyılarında 3 yeni etçil sünger türünün daha keşfedildiği geçiyordu.

Okyanus içerisinde birkaç yüz metre derinleşip etrafa bakarsak bir ahtapotla sarılmış deniz yıldızına benzeyen bir canlıdan, köpekbalığı yiyen balıklara, daha önce hiç denk gelmediğimiz etçil süngerlere kadar tamamen yeni bir dünya ile karşılaşırız. Salt bu gözlem bile derin okyanuslarımızın henüz ne kadarını keşfettiğimizi ve daha bilmediğimiz pek çok şeyin olduğunu yüzümüze çarpıyor.

Deniz süngerleri, hücrelerinin oksijen ve yiyeceği filtreleyen ancak eşzamananlk olarak su akışına da izin veren yani delikli dokulara sahip çok hücreli canlılardır. Oldukça basit bir yapısı olan deniz süngerlerinin, bir sinir sistemi, sindirim sistemi veya dolaşım sistemi bulunmamaktadır fakat bazı formları yaklaşık 500 milyon yılı aşkın süredir dünyadaki varlığını sürdürmektedir.

Ek olarak, etçil süngerler ise biraz daha farklıdır. Bazı etçil süngerler hâlâ bu su filtreleme sistemini kullansa da; henüz keşfedilen bu üç yeni tür de dahil olmak üzere bazıları bu becerisini tamamen kaybetmiştir ve ince iplikler veya kancalar kullanarak küçük kabukluları ve diğer avları yakalayarak beslenir.

Zootaxa’da yayımlanan makalede, araştırmacılar daha önce bilinmeyen, tamamen yeni bir cinse ait olan Nullarbora heptaxia, Abyssocladia oxyasters ve Lycopodina hystrix isimleri verilen üç yeni etçil sünger ve Guitarra davidconryi ismi verilen bir adet de etçil olmayan sünger türü keşfettiğini duyurdu. Tüm bu türler, Avustralya kıyısında 163 ila 3.000 metre arasındaki derinliklerde bulundu. Güney Avustralya’da kayıt altına alınan bu yeni türler ile birlikte Avustralya çevresinden keşfedilen tür sayısı 25’e çıktı.

Yeni keşfedilen süngerler, sivri çıkıntılarıyla süngerden çok çiçeklere benziyor. Etçil süngerler esasında 1995 yılından beri biliniyorlar ancak derin okyanus araştırmaları arttıkça keşfedilen tür sayısı da giderek artıyor. Daha önce de 17 yeni etçil sünger türü keşfeden araştırma ekibi, etçil sünger çeşitliliği hakkındaki bilgimizin son 10 yıldır neredeyse iki katına çıktığını söylüyor.Okyanus derinlikleri hâlâ büyük oranda keşfedilmiş değildir, bu da daha birtakım etçil sünger türü ve diğer enteresan veya harika deniz canlılar göreceğimiz anlamında

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı