BilimTarihçe

Eski İnsanlar Suyu Nasıl Filtreliyordu?

Her gün dünyanın dört bir yanındaki insanlar sularını farklı şekillerde alıyor. Bazıları kuyudan su alıyor, diğerleri musluğu açıyor, dükkana gidiyor ve bazıları bir nehre kadar kilometrelerce yürüyor. Ama içme suyumuzu nasıl elde edersek edelim, neredeyse her zaman suyun kökeni yağmurdan gelir.

Eski zamanlarda, bazı insanlar yağmurları büyük kaplarda toplarlardı, ancak birçok insan derelerde, nehirlerde ve yerde doğal olarak toplanan suyu kullanıyordu.

Nehirlerde akan yeraltı sularını veya bir kaynak yoluyla yeraltından fokurdayan yeraltı sularını bulabilirler. Su bulmak için toprağın derinliklerine de kazabilirler.

Padowski, “Eski zamanlarda insanların yaptığı şey akan suyu aradıkları veya yeraltı suyunu kullanmalarıdır” dedi. “Yeryüzünün derinliklerinden gelen yeraltı suyunun içilmesi genellikle daha güvenlidir çünkü kirlenmeden daha fazla korunur.”

filtre

Dünya çapında şehirler büyüdükçe, insanların su elde etmek için bazı yeni fikirleri oldu. Romalılar, su kemerleri adı verilen büyük, köprü benzeri yapılar inşa ettiler ve bu da uzak kaynaklardan veya dağlardan şehre su getirmeye yardımcı oldu. Ayrıca suyu filtrelemenin farklı yolları da vardı. Padowski, bu eski tekniklerden bazılarını hala kullandığımızı söyledi.

Eski Filtre Yöntemleri

Örneğin, suyun oturmasına veya çökmesine izin veririz, böylece parçacıklar dibe düşer. Sonra partikül içermeyen suyu süzebiliriz. Herhangi bir bakteriyi öldürmek için suyu kaynatıyoruz. Suyu toprak veya kumdan da filtreliyoruz. Eski zamanlarda insanlar aslında kum filtreleme sütunları inşa ettiler. Su kolondan yavaşça geçerken suyu temizledi.

Filtre olarak toprağı veya kumu kullanırken, sizin için kötü olabilecek parçacıklar küçük boşluklara veya gözeneklere takılır. Su aşağı akmaya devam ederken bu küçük şey sıkışır. Topraktaki küçük bakteriler de partiküllerin bir kısmını yerler. Su toprakta hareket ettiğinde çok temiz suyumuz olur.

Islak bir gezegende yaşıyoruz. Yüzeyin yaklaşık yüzde 70’i suyla kaplı. Ama bunun sadece yüzde bir ila ikisi aslında içebileceğimiz sudur.

Bugünlerde, gezegenimizdeki en kirli suların bir kısmını filtrelemek ve onu temiz içme suyuna dönüştürmek için yeni teknolojiye ve yaratıcı yöntemlere sahibiz. Padowski, eski zamanlarda insanların kullanamayacakları yeni tekniklerden yararlanmamızı sağlıyor, dedi.

Kim bilir, belki bir gün herkesin temiz içme suyuna sahip olduğundan ve hiç kimsenin susamadığından emin olmak için yenilikçi yollar bulmamıza yardım edeceksiniz. Su değerli bir kaynaktır ve hepimiz onunla ilgilenmek için üzerimize düşeni yapabiliriz.

İlgili Makale

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı