SağlıkSu Tüketimi

Fazla Su İçtiğinizi Gösteren İlk İşaretler

Sürekli su içmenin faydalarını hatırlasak da , yeterince su içmek zor bir iş olabilir. Aynı şey, su şişenizle bütünleştikten sonra bile geçerlidir. Bir uzantı gibi hissettiğinizde, onu yere bırakmak zor olabilir. Bir süre sonra, yeterince su alıp almadığınızı merak etmeye başlayabilirsiniz.

Washington, Richland’da kayıtlı diyetisyen Kristin Koskinen , “Çok fazla su içmek, kandaki sodyum seviyelerinde tehlikeli bir düşüş olan hiponatremi denen bir duruma neden olabilir” diyor  . (Sodyum, vücudun trafik bekçisi olarak görev yapan, suyun vücuda nerede dağıtıldığını ve mesaneye ne kadar gönderileceğini düzenleyen önemli bir elektrolittir.) “Su zehirlenmesine ulaşmak nispeten alışılmadık bir durum olsa da, içki içerseniz bu olabilir. Vücudunuzun salgılayabileceği şeyler, ”diyor Koskinen.

İşte dikkat edilmesi gereken en erken semptomlar ve bir profesyonel gibi nasıl su alacağınız.

Aşırı Nemlendirmenin İnce İşaretleri

Koskinen, çişinizin rengini ve ne sıklıkla tahta çıktığınızı izlemek, vücudunuzun sizi hidrasyon durumunuz konusunda uyarmasının en erken yolları olduğunu söylüyor. Mayo Clinic’e göre, idrar rengi tipik olarak pigment ürokromu ve içtiğiniz su miktarı kombinasyonu sayesinde soluk sarıdan çay rengine kadar değişir. Çişiniz çoğu kez berraksa, bu, ya çok kısa bir süre içinde çok fazla su içtiğinizi ve çabalarınızı yaymanız gerektiğinin ya da genel olarak çok fazla sıvı aldığınızın bir işaretidir.

Bu özellikle, normalden daha fazla tuvalete gittiğinizi fark ettiğinizde geçerlidir. Koskinen, “Ortalama olarak, insanlar günde 6-8 kez idrara çıkıyor, ancak günde 10 defaya kadar çıkmak su içen yüksek başarılar için normal sınırlar içinde” diyor. (Veya düzenli olarak kafein veya alkol alanlar için.) İşiniz veya günlük aktiviteleriniz, banyo gezilerindeki artıştan ödün veriyorsa (örneğin, birkaç saatte bir veya daha fazla gidiyorsanız) ve çişiniz temizse, o zaman sıvıyı düşürmeyi düşünebilirsiniz.

Portland, Oregon’daki Mezotelyoma Merkezi’nde kayıtlı diyetisyen olan RD Suzanne Dixon , hafif azaldığında, düşük sodyum seviyelerinin belirgin semptomlara neden olmayabileceğini söylüyor  . Ancak vücudunuzun salgılayabileceğinden daha fazla içtikleri için düşmeye devam ettiklerinde şişkinlik, baş ağrısı, beyin sisi ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olabilir. Koskinen, “Böbrekler bir seferde ne kadar su atabileceklerine dair sınırlamalara sahiptir, bu saatte maksimum 800-1.000 mililitre” diyor. “Bu miktarı aşan her şey, esasen vücudu su biriktirir.” Şişkinlik girin.

Koskinen, vücut fazla sudan kurtulamadığında, hücreler buna uyum sağlamak için şişer ve beyin kafatasının içine alındığı için, baş ağrısına ve beyin sisine neden olabilecek herhangi bir genişlemeye neredeyse hiç yer bırakmaz diyor. New York merkezli New York merkezli, vücudunuzun su-sodyum oranı bozuksa da mide bulandırıcı hissedebilirsiniz – kan dolaşımında çok fazla su olduğunda, vücudunuz yeniden dengeyi bulmak için fazla suyu atmaya çalışabilir. kayıtlı diyetisyen  Jackie Arnett Elnahar , RD.

Dixon, şu anda kandaki tam olarak hangi sodyum seviyesinin bu erken semptomlara neden olduğuna dair sağlam bir veri bulunmadığını söylüyor. muhtemelen kişiden kişiye değişiyor. Neyse ki, ortalama bir insan için çok fazla su içmek genellikle banyo molalarında artıştan başka bir şeye yol açmaz. Ancak, zaman zaman yukarıdaki semptomları yaşadığınızı fark ederseniz ve su içme alışkanlıklarınızın suçlu olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, suyla ilişkinizi yenilemek gizemi çözmenize yardımcı olabilir.

İlgili Makale

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı