Genel

Herkesin Görmesi Gereken Su Kaynakları

Oldukça yaygın bir endüstriyel trend olan organik havuzları beraberinde getirdiği maliyeti geleneksel havuzlara neredeyse aynı olabilir. İşin aslı, geleneksel olarak yüzme havuzlarıyla bağdaştırılan bazı kimyasallar ve makineler olmadan doğal su kaynakları kendi kendini temizleyen ekosistemler, habitatlardır.

Ticari ve endüstriyel havuzlar için üst kenarlar taş, tuğla ve beton gibi malzemeler ile yapılabiliyor. Bu yapılabir olsa da, bunun yanı sıra, bir plaka kompaktörü kullanılabilir. Çevreye daha doğal bir görünüm vermek için tahta veya taşla dekore edilebilir. Bir diğer seçenek ise havuzun kenarına kadar ağaç ya da bitki dikimidir. Bitkilerin kök sistemleri erozyonu önleyceğinden ve yüzme boşluğu hissine katkıda bulunur. Genel olarak , dikkat ile seçilmiş doğal veya adapte edilmiş su bitkilerinin bir kombinasyonu kullanılır.

Yine de bunların yanında, doğal bir yüzme havuzu geleneksel bir dizayn ile inşa edilebilir

Her şeyde olduğu gibi bir havuzu temiz tutmak için filtreleme de çok önemlidir. Bu filtrelenmiş su daha sonra güvenli ve sağlıklı kalması için klor veya brom gibi kimyasallarla dezenfektasyona uğratılır. Doğal yüzme havuzları farklı çalışır, havuzun kenarındaki bitki bölgesi, doğal bir filtreleme sistemi olarak işlev görür ve yüzme suyunun alanda hareket etmesini sağlar. Su bitkilerin kök yapısından geçtiğinde, bakteri kirleticileri giderir. Bitki köklerinde bulunan mikroorganizmalar bakteri ve yosunları tüketerek atık birikimini önler ve havuzu aydınlatır. Bu doğal filtreleme işlemini en üst düzeye çıkarmak için, bir doğal su kaynağında yüzey alanının en az yüzde 50’si bitki ömrüne ayrılır. Başka bir deme şekli ile, bitki bölgesi yüzmeye ayrılan alanın büyüklüğüne eşit olur. Bitkiler doğal bir yüzme havuzunun kritik bir bileşenidir ve uygun türler iklime bağlı olacaktır. Nilüferler, ördek otu ve potamogeton en yaygın görülen bitkilerdir. Hornwort ve elodea yüksek oksijen çıktısına sahiptir ve güvenilir su altı bitkileridir. Yüzey ve su altı yapısı, bitki ömrünün iyi bir karışımı etkinliğin en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olur.

1- Yunanistan

Thasos Adası, Yunanistan

2-Hırvatistan

Krka Milli Parkı, Hırvatistan
Krka Milli Parkı, Hırvatistan

3-İtalya

Saturnia, İtalya
Saturnia, İtalya

4-İzlanda

Mavi Lagün (Blue Lagoon), İzlanda
Mavi Lagün (Blue Lagoon), İzlanda
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı