Genel

İklim Değişikliği ve Kasırgalar

Kasırga kelimesi, gezegendeki en şiddetli rüzgarları oluşturan hava olayını tanımlamak için kullanılır. Kasırgalar, sıcak su, nemli hava ve Dünya’nın dönme hareketinden kaynaklanan rüzgarlar, bulutlar ve gök gürültülü fırtınalar olarak ekvator yakınlarında tropikal karmaşalar olarak doğar. Tropikal karmaşa okyanusun üzerinde ilerledikçe, sıcak nemli hava yükselir ve daha soğuk havayla yer değiştirmekte. Sıcak havayla yer değiştiren soğuk hava okyanus yüzeyine doğru yoğunlaşır ve dolayısıyla da ısınır. Okyanus yüzeyinde ısınan hava tekrar yükselme döngüsüne taabi. Rüzgar hız kazandığından ve daha fazla nemli, sıcak hava yükseldiğinden, tropikal karmaşa güçlenir ve daha hızlı döner.Rüzgar hızı saatte 25 ila 38 mil yani 45 ila 61 kilometre olduğunda, tropikal karmaşa bir nevi tropikal depresyona dönüşür ve rüzgar hızı saatte 39 mile yani 62 kilometre ulaştığında da tropikal fırtınaya dönüşür. Tropikal fırtına okyanus suyundan ciddi miktarda nem ve ısı emdiğinden dolayı, büyümekte olan fırtınaya yakıt oluşturur. Rüzgar, saatin ters yönünde büyük bir hızda döndüğünde ise merkezde bir göz oluşmaya başlar. Rüzgar hızı saatte 74 mile yani 119 kilometreye ulaştığında da artık bu hava olayına kasırga adını verebilir.

Fırtına okyanusa çarptıkça hız ve güç toplar. Düşük hava basıncı, okyanus suyunun gözün yakınında büyük bir yığın oluşturmasını sağlar. Bu durum, kasırganın su duvarı karaya ulaştığında yıkıcı fırtına dalgası yaratma sağlama potansiyeline sahip. Bir kasırga ne kadar çok ısı ve nem tüketirse, o kadar güç kazanır.

Kasırgalar ve sonuçları söz konusu olduğunda, genellikle aklımıza iklim değişikliğinin de kasırgaları etkileyip etkilemediği merak konusu oluyor.

İklim değişikliğinin kasırgalar üzerindeki etkisinin varlığı, tartışılmayacak bir konu. Kasırgalar, enerjilerini sıcak okyanus sularından alırlar ve okyanuslar, başta kömür, petrol ve doğalgaz yakılması nedeniyle atmosfere giren gazların artmasından dolayı ısınıyor. Dolayısıyla, en şiddetli kasırgaların küresel ısınma yüzünden daha da güçlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçtiğimiz iki yıl içinde, hem yarım kürelerde, hem Pasifik’te hem de Atlas Okyanusu’nda dünyanın şimdiye kadarki en şiddetli kasırgalarını tecrübe ettik. Eldeki verilere bakınca, durumun daha da kötüye gideceğini tahmin etmek için ilgili alanda uzman olmaya da gerek yok.Daha sıcak havanın daha fazla nem tuttuğunu biliyoruz. Bu artış üzerine yapılan incelemelerde de, artışın sebebi insan kaynaklı küresel ısınmaya atfediliyor. Havadaki bu ekstra nem, daha kuvvetli yağışlara sebep oluyor. Kasırga yağış oranlarının da, daha nemli ve sıcak bir Dünya’da artması beklenir. Son zamanlarda oluşan kasırgalar, bu önermeyi doğruluyor. Küresel ısınma kaynaklı artan deniz seviyeleri ve artan yağış oranları ile, kasırgaların kıyı bölgelerde yarattığı sel baskınları da şiddetleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı