BelgeselOşinografi

SİR JOHN MURRAY: OŞİNOGRAFİNİN BABASI (BELGESEL)

Profesör Nick Owens, SAMS’ın kurucusu, orijinal Challenger Expedition’ı dünyanın dikkatine sunmaktan sorumlu bilim adamı ve ‘Oşinograf’ terimini ilk ortaya atan adam olan Sir John Murray (1814-1941) hakkındaki bu kısa filmi sunuyor.

Aşağıda Profesör Nick Owens, Sir John Murray’in kariyerini nasıl etkilediğini ve bunun insana ve işine nasıl ömür boyu sürecek bir ilgiye dönüştüğünü anlatıyor.

“Sir John Murray filmine katılmamın yolu, 1984’te Kraliyet Cemiyeti Sir John Murray gezici öğrenci olarak başarılı olduğumda başlıyor. O günlerde, Royal Society tarafından, önde gelen bilim adamlarının mirasına dayanan birçok ‘adlandırılmış’ küçük hibe programı vardı: bunlar artık büyük ölçüde daha büyük, daha kolay uygulanabilen planlarla birleştirildi. Ancak 1984’te, ABD’deki Rhode Island Üniversitesi Oşinografi Enstitüsü’nde (GSO) 8 ay boyunca dünyaca ünlü deniz mikrobiyoloğu John Sieburth ile çalışmak için John Murray öğrenciliği ile ödüllendirildiğim için gerçekten şanslıydım. .

Öğrenciliğin bir parçası olarak seminerler vereceğimi bildiğimden, mirası ayrıcalıklı seyahatimi finanse eden John Murray hakkında biraz ödev yapmam gerektiğini düşündüm. Bu, John Murray, hayatı ve eserleri ve daha genel olarak oşinografi tarihiyle ilgili neredeyse tüm bir kariyerin başlangıcıydı. Beni öncelikle John Murray’in Challenger keşif gezisindeki rolüyle, aynı zamanda İskoçya’nın ve Birleşik Krallık’ın genç oşinografi bilimine katkısının geliştirilmesindeki rolü ile tanıştıran bu erken araştırmaydı.

Kader bu ilgide kesinlikle bir rol oynadı, çünkü GSO’nun girişindeki gururla kütüphanede ilk gördüğüm şey Challenger raporlarının tam setiydi – gözlerimi ilk kez ve o zamandan beri daha sonra hayranlık duymaya ve eğlenmeye devam etti.

Bu erken girişin ardından, hala yapmaya devam ettiğim John Murray’in hayatı ve işi hakkında araştırma yapmaya devam ettim. John Murray‘in torunu Sir Anthony Murray‘in karısı Leydi Winifred Murray ve daha sonra zamanları konusunda çok cömert olan ve Sir’le bağlantılı çeşitli öğeleri paylaşan doğrudan ve geniş ailelerin diğer üyeleriyle tanışmak son derece ayrıcalıklıydım. John.

Sir Anthony’ye göre, yıllar boyunca Murrays’ın ve diğer ilişkilerin en büyük toplantılarından birinin olduğu Plymouth’daki biri de dahil olmak üzere çeşitli mekanlarda konferanslar vererek yıllar boyunca çeşitli saha gezileri yaptım.

Hikayem bugün devam ediyor ve bence güzel bir ‘döngüsel’. Çünkü, filmde de belirtildiği gibi, Challenger keşif gezisinin ardından John Murray, önce Edinburgh’da, sonra Millport’ta ve ardından Oban’da bir deniz laboratuvarı kurdu, bu ilk günleri bugüne ve İskoçya’ya bağlayan kesintisiz bir ‘altın iplik’ var. Sör John Murray binasındaki ofisimde Direktörü olarak yazdığım Deniz Bilimleri Derneği (SAMS)!

Film kaydedildiğinde, Sir Alister Hardy Okyanus Bilimi Vakfı’nın Yöneticisiydim ama Dundee’de doktora öğrencisi olarak ilk günlerimden beri SAMS’da çalışmak istemiştim. Kader yine galip geldi ve Yönetmen olma fırsatı elde edildi ve bu pozisyona teklif edildiğim için çok şanslı ve ayrıcalıklıydım. Ve işe başladıktan sonra yaptığım ilk şeylerden birinin kütüphaneye gidip SAMS’un sahip olduğu tüm Challenger raporlarına bakmak olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyorum.

Belki bazı şeyler olması gerekiyordu! Umarım filmi beğenirsiniz.” Profesör Nick Owens.

Belgesel

Belgeselin orijinaline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı