Genel

Küresel Okyanus Araştırması ile Besin Zincirinin Çöküşü Argümanı

İnsanların neden olduğu karbon emisyonunun artmasına denizlerin verdiği tepkiyi inceleyen dünyanın önemli küresel araştırması, gelecekteki balıkçılığın ve okyanus ekosistemlerinin pek de umut vermeyen bir tablosunu çiziyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) adlı dergide yayınlanan makaleye göre Adelaide Üniversitesi’nden deniz ekologları ve araştırmacılar, beklenen okyanus asidifikasyonu ve ısınmasının dünya genelindeki deniz ekosistemlerini besleyen önemli türlerin sayısı ve çeşitliliğinde ihtimalen bir azalmaya sebep olacağını öngördüklerini ifade etti.

“Okyanuslarımızın bu ‘sadeleşmesi’nin mevcut yaşam şeklimiz üzerinde derin sonuçları olacak, özellikle kıyıda yaşayanlar ve gıda ticaretinde okyanusa bağlı olanlar için.”

Üniversitenin Çevre Enstitüsü ile Avustralya Araştırma Konseyi’nin (ARC) üyesi doçent Ivan Nagelkerken

Önemli isimler olan Doçent Nagelkerken ve Adelaide Üniversitesi’nden deniz ekoloğu olan arkadaşı Profesör Sean Connell, tropik sulardan kutup sularına ve mercan resiflerinden esmer su yosunu ormanlarına ve açık okyanuslara kadar bir düzine ekosistemi kapsayan 632 tane yayınlanmış deneyden verilerin ‘meta-analazi’ni yürütmüşlerdir.

“İklim değişikliğinin deniz ortamını nasıl etkileyeceği hakkında nispeten az şey biliyoruz. Şimdiye kadar, muhtemel küresel değişimin nitel incelemeleri ve bakış açılarına neredeyse toptan bir güven vardı. Nicel değerlendirmelerin bulunduğu yerde, genel olarak tekil baskılayıcılara, tekil ekosistemlere veya tekil türlere odaklanıyorlardı. Bu inceleme ile bütün bu deneylerin sonuçlarını birleştirerek, tür etkileşimleri ve iklim değişikliğine verilen farklı tepki miktarları dahil, bütün topluluklardaki birden çok baskılayıcının birleşik etkilerini çalıştık.”

Profesör Sean Connel

“Daha sıcak sularda daha yüksek metabolik değerlerin olması ve bu yüzden besin için daha yüksek bir talep oluşmasıyla, etoburlar (balıkçılık sanayinin üzerine kurulduğu daha büyük balıklar) için daha az besin mevcut olacak. Besin zincirinin tepesinden aşağıya doğru tür çöküşü yaşanacak.”

Üniversitenin Çevre Enstitüsü ile Avustralya Araştırma Konseyi’nin (ARC) üyesi doçent Ivan Nagelkerken

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı