Genel

Mali’nin kuzeyinde içme suyuna erişim daha da güçleşti

Mali’nin Kidal kentinde isyancılar ile askerler arasındaki çatışmaların bedelini siviller ödemeye devam ediyor. Çatışmaların en çetin sonuçlarından biri de hali hazırda susuzluk çeken bölgede içme suyuna erişimin giderek daha da zorlaşması. Kidal sakinleri ise su sıkıntısı için Mali’de görev yapan BM Barış Gücü askerlerini (MINUSMA) suçluyor.

Onlara göre suyun azalmasının ve fiyatının artmasının nedeni BM kampındaki askerlerin suyu israf etmesi:
“Burada durum kötü. Bunun sebebi de askerler. Onlar ne yeni su kaynakları bulmaya çalışıyorlar ne de halka yardım etmek istiyorlar.”

Fakat Mali’de görev yapan BM Barış Gücü yetkilileri, Kidal sakinlerinin suçlamalarını reddediyor. Yetkililer sayıları az olan jeneratörlerin çatışmalar sırasında zarar görmesinin kentte su sıkıntısını derinleştirdiğini söylüyor:
“Biz Mali hükümetinin varlık gösteremediği bir durumdayız. Ayrıca su ihtiyacı da daha azaldı. Çünkü çatışmalardan önce çok daha fazla insan vardı. Şimdilerde ise su tüketicilerinin yüzde 50’si bölgeyi terk etti. Ayrıca hayvanlar için gerekli olan içme suyu da durumu zorlaştırıyor.”

Kidal halkının şikayetlerinden biri de hali hazırda güçlükle buldukları suyun pahalı olması. En yakın içme suyu kaynağı ise Kidal’ın 10 km güneyinde.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı