Genel

Okyanus Planktonlarını Enfekte Eden Bir Virüs

Exeter Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ve bilim insanı, fitoplanktonları yani okyanusun üst kısmında süzülen bitki benzeri mikropları enfekte edebilen OTV6 adlı virüsün DNA’sı üzerinde çalışma yaptılar. Bu çalışmada, virüsün fitoplanktondan gen çaldığını keşfettiler. Bu işlem, şaşırtıcı bir şekilde, enfekte olan planktonun bir süreliğine yani virüs onu öldürene denli bazı besinleri daha iyi almasını sağlamakta. Gezegenimizin karbonunun çoğu, alglerin ölümü ve okyanus tabanına batması süreci dolayısıyla, denizlerde depolanmış durumda bulunuyor. Exeter takımıbın araştırması, bu sürecin başka bir yönünü göstermiş oluyor.

“Vitaminlerin ve besinlerin erişilebilirliği, bu fitoplanktonların nasıl işleyeceğini belirliyor. Bu virüsün, fitoplanktonun besinleri elde ediş biçimini yeniden programladığını gösterdik. Bu da onların nasıl büyüyeceğini ve muhtemelen karbon dioksiti nasıl soğuracaklarını etkiliyor. Virüslü hücreler, kısa vâdede daha rekabetçi oluyor. Bu durum, virüsün üremesi açısından virüse yarar sağlıyor. Virüs daha sonra kendisi hazır olduğunda ise hücreyi öldürüyor ve başka canlılara bulaşmak için çok sayıda virüsü serbest bırakıyor. ”

Prof. Thomas Richards

Araştırmacılar, PNAS dergisinde ayrıntılarını paylaştıkları çalışmada Ostreococcus tauri adlı bir fitoplankton türünü tahlil ettiler. Virüsler sıklıkle enfekte olmuş hücrelerin işlevini değiştirir ve bu vakada da fitoplanktonun amonyum alım biçimini değiştirmekteler. Amonyum, deniz fitoplanktonları için önemli bir azot kaynağı olarak bilinir.

Bu önemli bir şey, çünkü azotun erişilebilirliği çoğu zaman fitoplankton büyümesini sınırlandırır. Elde ettiğimiz bulgular, virüsün fitoplanktondan çaldığı bir geni kullanarak, enfekte olan fitoplanktona besinlerin nasıl alınacağını kontrol edebildiğini gösteriyor. Bu sonuç, virüslerin fitoplankton fizyolojisinive ekolojisini nasıl manipüle ettiklerinin ve denizlerdeki besin çevrimlerini nasıl etkilediklerinin anlaşılması açısından büyük önem taşıyor. “

Dr.Adam Monier

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı