HidrobiyolojiOşinografi

İnsanlar denizin altındaki okyanus seslerini nasıl değiştirdi?

Nakliye trafiğinden, balıkçı teknelerinden ve su altı keşiflerinden kaynaklanan artan gürültü, deniz hayvanlarının birbirlerini duymasını zorlaştırıyor.

Perşembe günü yayınlanan araştırmaya göre, sadece insanlar gezegenin yüzeyini ve sıcaklığını değil, aynı zamanda seslerini de değiştiriyor ve bu değişimler açık okyanusta bile tespit edilebiliyor.

Araştırmacılar, okyanusun ses düzenindeki değişikliklerin, küçük karidesten büyük sağ balinalara kadar geniş deniz yaşamını etkilediğini buldu.

Sesler su altında çok uzağa gidiyor. Kanada’daki Victoria Üniversitesi’nde çevrebilimci ve Science dergisindeki makalenin ortak yazarı Francis Juanes, balıklar için ses muhtemelen çevrelerini ışıktan daha iyi hissetmenin daha iyi bir yoludur ”dedi .

Işık suda dağılma eğilimindeyken, seslerin suda havadan çok daha hızlı yayıldığını söyledi.

Birçok balık ve deniz hayvanı, birbirleriyle iletişim kurmak, üremek veya beslenmek için umut vaat eden yerleri bulmak ve muhtemelen avcıları tespit etmek için ses kullanır. Örneğin, çatırdayan karides, avlarını sersemleten patlamış mısıra benzer bir ses çıkarır. Kambur balina şarkıları bir kemancının melodilerine benzeyebilir.

Ancak nakliye trafiğinden, motorlu balıkçı teknelerinden, su altı petrol ve gaz keşiflerinden, açık deniz inşaatından ve diğer insan faaliyetlerinden kaynaklanan artan gürültü, balıkların birbirini duymasını zorlaştırıyor.

Araştırmacılar, okyanus ses ortamının nasıl değiştiğine ve deniz yaşamının nasıl etkilendiğine dair kapsamlı bir resim oluşturmak için gürültü hacmi ve frekanstaki değişiklikleri belgeleyen binlerce veri seti ve araştırma makalesini incelediler.

Bilim insanları, su altı mikrofonlarını kullanarak, nakliye trafiği gürültüsüyle aynı düşük frekanslarda gezinme eğiliminde olan balık seslerini kaydedebilir.

Suudi Arabistan’daki Kızıldeniz Araştırma Merkezi’nde deniz ekolojisti ve makalenin ortak yazarı Carlos Duarte, “Birçok deniz türü için, iletişim kurma girişimleri insanların ortaya çıkardığı seslerle maskeleniyor” dedi.

Kızıl Deniz, Asya, Avrupa ve Afrika’ya giden büyük gemilerle dolu dünyanın en önemli nakliye koridorlarından biridir. Ses, Kızıldeniz yaşam alanlarını etkili bir şekilde parçaladığı için, bazı balıklar ve omurgasızlar artık en gürültülü bölgelerden kaçınıyor.

Bu arada, deniz hayvanlarının toplam sayısı 1970’ten bu yana yarı yarıya azaldı. Okyanusun bazı bölgelerinde, bilim adamları artık “geçmişe göre daha az hayvanın şarkı söylediğini ve çağırdığını söyledi ve bu sesler gitti” dedi Duarte.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin okyanus seslerini şekillendiren rüzgarlar, dalgalar ve eriyen buz gibi fiziksel süreçleri de etkilediğini buldu.

“Çocuklarınızı her zaman gürültülü bir yerde büyütmek zorunda olduğunuzu hayal edin. Vermont Üniversitesi’nden deniz ekolojisti Joe Roman, gazetede yer almayan birçok deniz hayvanının gürültü nedeniyle yüksek ve tespit edilebilir seviyelerde stres göstermesine şaşmamalı “dedi.

“İnsanlar okyanusun karşı karşıya olduğu tehditleri düşündüğünde, genellikle iklim değişikliği, plastikler ve aşırı avlanma hakkında düşünüyoruz. Miami Üniversitesi deniz ekolojisti Neil Hammerschlag, gazeteye dahil olmayan ancak gürültü kirliliği izlememiz gereken bir diğer önemli şey.

“Okyanus için bir şey yaparsan, onu nasıl daha sessiz hale getireceğini düşün.” dedi.

Victoria Üniversitesi’nden Juanes, ses kirliliğinin diğer okyanus tehditlerinden daha kolay ele alınabileceğini söyledi. “Teorik olarak, sesi hemen azaltabilir veya kapatabilirsiniz. Bu, geri alınması çok daha zor olan plastikler veya iklim değişikliği gibi değil.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı