Genel

AB içme suyuna erişimi kolaylaştırmak istiyor

Avrupa Komisyonu Avrupalıların içme suyuna erişimini kolaylaştırmak istiyor. Komisyon bu kapsamda üye ülkelerin konu ile ilgili çalışmalar yürütmesini talep ediyor. Ekonomik kriz birçok kişiyi zor durumda bıraktı. Avrupa Birliği genelinde 20 milyon kişininı içme suyuna erişimi bulunmuyor.

European Public Service Union yetkilisi Pablo Sanchez Centellas onuyu değerlendirdi:

“İstismar ve yolsuzluk yaşanmaması için organize bir şekilde harekete geçilmesi önemli. Her şey şeffaf bir şekilde yapılmalı. Sudan faydalanan çalışanlar ve vatandaşlar var. Suya ihtiyacı olan çiftçilerin de suyun kullanım şekli konusunda kendini ifade etme hakkı bulunmalı.”

Birçok Avrupa şehrinde içme suyu şirketler tarafından sağlandığında su faturasını ödeyemeyen kişilerin suyu kesiliyor. Avrupa Komisyonu bu durumun önüne geçmek istiyor. Belçika’nın Valon bölgesi’nde her aile yoksulların suya erişimini sağlamak için sosyal fon oluşturmak amacıyla yılda yaklaşık 2 Euro ödüyor.

Societe Wallone des Eaux yetkilisi Benoît Moulin konuya açıklık getirdi:

“Bu siyasi bir karar. Valon Parlamentosunun kararnamesinde sosyal sigorta için dayanışma sistemi olduğu gibi yoksullara yardım etmek için de yeni bir fonun oluşturulmasının önemine vurgu yapılıyor.”

Avrupa Komisyonu restoranlarda ve halka açık alanlarda musluk suyunun içilmesini öneriyor ayrıca meydanlara fiskiye konulması gerektiği belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı