Genel

Suyun Sürdürülebilirliği

Tamamen yenilenemeyen bir kaynak olarak su; yaşayan bütün canlılar için en önemli doğal kaynaklardan biri olarak nam salar, zira öyledir. Diğer bir deyişle su; hayatın ve canlıların kaynağı olan bir sıvıdr. İnsan ve ekosistem kullanımı, ekonomik kalkınma, enerji üretimi, ulusal güvenlik gibi idamesi için suya ihtiyaç duyan birçok sektör ve endüstri bulunmaktadır. Su kaynaklarının sürdürülebilir olması planlama ve karar verme prosesinin entegrasyonu ile başarılabilir. Su kaynaklarını yönetirken ilk olarak su kaynaklarını korumak, ikincil olarak da sürdürülebilir bir şekilde su kaynaklarının kullanımı akla geliyor.

Suyun paylaştırılmasında kullanım önceliği şu şekildedir:

  • 1) İçme ve kullanma ihtiyacı
  • 2) Hayvanlar – doğal hayatın, devamı için gerekli su ihtiyacı.
  • 3) Tarımsal sulama suyu ihtiyacı
  • 4) Enerji, ve sanayi suyu ihtiyacı
  • 5) Ticaret, turizm, balıkçılık vb. su ihtiyacı

Yine her yerde geçen bir bilgi olarak az gelişmiş ve düşük gelirli ülkelerde tarım amaçlı su kullanımına %70’ler düzeyinde rastlanır iken gelişmiş seviyedeli yüksek gelirli ülkelerde tarım dışı ağırlıklı kullanım oranı %65’in civarındadır.

Tarımsal alan söz konusu edildiğinde sulama nedeniyle kurumaya yüz tutmuş su kaynaklarının ayırdındayız. Orman içi ve dağ dereleri artık tek kirlenmemiş alanlar olarak kalmış sulardır. Fakat bu sular ise, ne yazık ki hidroelektrik santralarda, kum vs çakıl temininde, balık yetiştiriciliğinde ve içme suyu temininde kullanılmak istenmektedir.

Su kaynaklarının yönetiminde ekolojik restorasyon, su kalitesini artırmak, su tüketiminin sanayi, tarım ve doğa ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleyecek mekanizmaların kurulması ve yönetim önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda mevcut ve planlanan projeler gözden geçirilmelidır. Su paylaşım problemlerinin çözümü, bütün tarafların temsil edildiği kurullarca idaresi gerçekleştirilecek havza yönetimi planlarının oluşturulmasından geçmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı